HepiSorKategori: Davranış9 aylık erkek bir kedim var. Tuvalet problemi yaşıyoruz
Bercinozkan 2 sene önce sordu

Merhabalar. 9 aylık erkek bir kedim var. Sahiplendiğim günden beri tuvaletiyle alakalı problem yaşıyoruz. Tuvalet kabı temiz olmasına rağmen sürekli evin belirli yerlerine tuvaletini yapıyor. Sürekli yaptığı yere bir şeyler koyuyorum bu sefer evin başka köşelerine yapıyor. Bu huyundan vazgeçirmek için ne yapabilirim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz problemin bir kaç farklı sebebi olabilir. En temel olarak kediniz kızgınlıkta ise bu durum son derece normaldir. Çözüm ise kızgınlık döneminin geçmesini bekleyerek ardından kısırlaştırılmasıdır. Bu konuda hormon kullanımını ise kesinlikle önermiyorum.
 
Öncelikle kediler kum kapları konusunda oldukça seçici olabilirler. Kimi zaman boyutu ve yüksekliği nedeniyle içine girmek istemezken, kimi zaman da düzenli temizlenmemesi onları kum kabının dışına yapmaya itebilir. 
 
Ancak son dönemde görülen bir durumsa ve idrarını yaparken bir zorlanma , az miktarda yapma , sık sık kabına gitme gibi bir davranış görüyorsanız kedinizin idrar yolları ile ilgili bir sağlık problemi olabilir.
 

Bu süreçte deneyebileceğiniz önerilerim ; 

  • Kum kabının sürekli temiz olması ve sayıca arttırılması,
  • Tuvalet sıklığını takip etmeniz,
  • Su içme miktarını takip etmeniz,
  • Kedinizle biraz daha fazla ilgilenmeniz ve oyunlar oynatmanız,
  • Temizlikte çamaşır suyu vb. ürünler kullanmanız da kokuyu sabitleyeceği için kullanmaktan kaçınmanız
  • Su – sirke karışımını temizlikte kullanabilirsiniz

 
 Kedilerin yaşadığı stres nedeniyle de tuvalet alışkanlıklarının değişebildiği biliniyor. Özellikle yaşadığı stresli dönemler, yer değiştirmeler, klinik ziyaretleri ve tedavi süreçleri gibi etkenler de bu davranışlarına etkili oluyor. 
Bazen kum kabının bulunduğu bölge de kediler için rahatsız edici olabilir. Mama ve su kaplarından ayrı bir alanda durması önerilir. 
 
Bunların dışında henüz tuvalet alışkanlığını kazanmada koku tetikleyici olacaktır. Eğer temizlik sırasında asidik temizleyiciler kullanırsanız bu kokunun sabitlenmesine neden olabilir. Bunun sonucunda kediniz bölgeyi tuvalet alanı olarak düşünecektir. 

Ayrıca bitkisel bir sakinleştirici çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor. 
 

Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?