HepiSorKategori: Bakım9 aylık erkek kedim 3 aydır tuvaletini farklı yerlere yapıyor
Profile photo ofazimlisincappBüşra Görür 2 sene önce sordu

Merhaba,
9 aylık erkek kedim yaklasik 3 aydır tuvalet kabına da yapmasıyla beraber lavabolara ve küvete de ıdrarini yapıyor. Yaparken herhangi bir miyavlamasi yok ve buna ben alıştırmadım tamamen kendi zekasiyla lavabo ve küvet deliklerine idarini yapmayı uygun görmüş :/ sizce bu durum bir sağlık sorununun gostergesi mi? Yoksa henüz kisirlastirmadigim için idrar püskürttügünü mü anlamaliyim? Ayrıca bu yerlere idrarıni yapmamasini nasıl sağlayabilirim? Engel olabilirsem bu sefer de sağa sola idrarini yapar mı? Cevabiniz için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba Büşra,
 
Kedilerin lavabo ve banyo giderlerine idrarlarını yaptığına sıklıkla karşılaşıyoruz. Kum kabının dışına yapılması özellikle erkek kedilerde idrar yolu problemleriyle bağlantılı olabiliyor. Eğer idrar sıklığı arttıysa, miktar olarak azalma görülüyor veya su içme miktarında değişim görüyorsanız bu bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. 

Kısırlaşmamış kedilerin idrarla işaretleme davranışları da bazen bu durumla karışabiliyor. Ancak kızgınlık dönemlerindeki idrarda daha kesif ve yoğun bir koku ile karşılaşacaksınız. Eğer her zamankinden farklı bir koku hissediyorsanız kızgınlık davranışı kaynaklı olabilir. Kediniz stres nedeniyle de farklı yerlere tuvaletini yapıyor olabilir. 
 
Evde stres yaratacak sebeplere göz atmayı deneyin. Başka bir kedi, pencereden görebileceği sokak kedileri, sürekli özel alanının rahatsız edilmesi, yabancıların gelmesi gibi bir çok farklı sebep kedileri strese sokarak bu tarz bir sonuca yol açabilir. 
 
Görüşmek üzere
 
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?