HepiSorKategori: Davranış9 aylık kedim herkese saldırıyor
Merve 3 sene önce sordu

Merhabalar,

9 aylık kısırlaştırılmış erkek kedimiz Mars 7 aydır bizimle. Evde eşim ben ve Mars yaşıyoruz . Ancak son 3 aydır Mars eve gelen herkese kıhlıyor ve saldırıyor. Bizim dışımızda sadece ablama saldırmıyor, onun dışında eve kimseyi sokmuyor. Misafirlerin ayaklarını bacaklarını ısırıyor, hatta koltukta otururken yüzlerine bile zıplamaya çalışıyor. Eve misafir geldiği zaman misafirleri salona kapatmak zorunda kalıyorum ve diğer odalara ancak benim eşliğimde gidebiliyorlar, aksi takdirde saldırıyor.

Şu anda kimse evimize gelmek istemiyor veya Mars’a bakması için kimseyi ikna edemiyoruz. Herkes ondan çok korkuyor, kedileri çok seven ve arası çok iyi olan insanlar bile korkuyor Mars’tan. Nasıl davranmamız veya nasıl çözebileceğimiz ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizde gördüğünüz bu değişimler eğer son 3 aydır bu şekilde ise bir sağlık problemine bağlı olabilir. Her hayvan gibi kediler de özellikle alanlarına karşı oldukça korumacıdırlar. Erkek kediler ise dişilere oranla daha daha geniş alanlarda bu sınırları belirler. Özellikle işaretleme ve koku bırakma gibi davranışlar görülebilir.

Bu durumun arkasında yatabilecek sebepler ise yaşadığı ağrı, enfeksiyon, ağız ve diş problemleri, eklem problemleri, nörolojik problemler gibi sayılabilir. Dolayısıyla kedinizin ağrısının tetiklediği ve alan koruma içgüsünün sebep olduğu bir problem de olabilir. Dostunuzun bu dönemde bir veteriner hekimin muayenesine ihtiyacı olabilir. Siz de kedinize daha fazla oyun oynatarak enerjisini yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendine ait bir oda belirlemeniz ve olabildiğince çok kullanılmayan bir oda olması problemi çözebilir.

Yakın zamanda gerçekleşen taşınma yada ciddi değişiklikler kedilerde bu tarz problemlere sebep olabiliyor. Kedi nanesi veya kedi otu içeren oyuncaklar kedinizin hem sakinleşmesini hem de enerjisini dağıtmasını sağlayacaktır.

Geçmiş olsun.

Merve 3 sene önce yanıtladı

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Düzenli veteriner kontrolü yapılıyor, kendine ait bir odası da var aslında.
Kedi nanesi/otu içeren oyuncaklar alıp onunla daha çok oyun zamanı yaratmaya çalışacağım.
Tavsiyeler için tekrar teşekkürler,

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?