HepiSorKategori: Davranış9 aylık kedim sürekli bağırıyor
Aycailkks 2 sene önce sordu

Merhaba 9 aylık kedim sürekli bağırıyor ilk başta kızgınlık zannettik fakat kısırlaştırdıktan sonra aynı sorun devam etti 3 veterinere götürdük herhangi bir sorun çıkmadı sakinleştirici ilaç verildi o da hiç işe yaramıyor çıldırmak üzereyiz

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin kısırlaştırma operasyonunda testisler veya yumurtalıklar alınır. Ancak kısırlaştırma operasyonu sonrası bir süre daha hormon dengesinin kurulması aşamasında kızgınlığa benzer davranışlar görülebilir. Nadir olsa da kısırlaştırılma sonrası da kızgınlık davranışlarının kalıcı olabildiği biliniyor. 
 
Ancak kediniz konuşmaya da alışmış olabilir 🙂 Eğer bağırmasına tepki veriyorsanız sizden ilgi istemesi de ihtimaller arasında. Sizin ilginizi çekmek istediğinde, sıkıldığında veya bir şey isterken inat ettiğinde kediler bağırarak elde edebiliyorlar 🙂 Dolayısıyla öncelikle bu davranışı alışkanlık olarak ele alabilir. Sakinleştirici olarak ne kullandığınızı iletebilir misiniz?

Görüşmek üzere

Aycailkks 2 sene önce yanıtladı

Merhaba
Vedanın Kot bayoun ilacını kullanıyoruz.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Ne kadar süredir kullanıyorsunuz , durumda bir değişiklik fark edebildiniz mi?

Aycailkks 2 sene önce yanıtladı

3 veya 4 hafta oldu, 4 gün sakin 3 gün bağırıyor biraz toparladı demiştim fakat tekrar başladı

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Tekrar merhaba,

Kedinizin miyavlamasının sebebini gözlemleyerek bulmanız gerekiyor. Eğer bir sağlık problemi ile alakalı değil ise kedilerin miyavlamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Sizi selamlamak için: Kediniz eve geldiğinizde, yada sizinle karşılaştığında miyavlayarak tepki verebilir.
  • Dikkatinizi çekmek için: Kediler insanlarla sosyal temastan hoşlanırlar ve bazıları dikkat çekmek için de bağırabilir. Her gün uzun süre yalnız kalan kedinizin dikkat çekmek için miyavlaması normal sayılabilir.
  • Yemek istemek için. Çoğu kedi yemek yemeyi sever ve yemek zamanlarında oldukça inatçı olabilirler. Bazı kediler, birileri mutfağa girdiğinde, yiyecek istemek için miyavlayabilir. Kediler ayrıca miyavlayarak sizin yediklerinizi elde etmeyi de öğrenirler. Bu konuda taviz vermemelisiniz.
  • Bir yere gitmek için. Miyavlama bir kedinin istediğini size bildirme yoludur. Dışarıya çıkmak istiyorsa, büyük olasılıkla kapıda miyavlamayı öğrenir. Aynı şekilde, içeride olmak isterse, içeri girmesine izin vermeniz için miyavlayacaktır. Alan konusu kedi için alışması zor bir durumdur ve miyavlamanın durması haftalar hatta aylar alabilir.
  • Eş bulmak için. Kısırlaştırılmamış kedilerde kızgınlık döneminde miyavlayarak bir çağrıda bulunabilirler.

 
Tetikleyici sebebi bulduğunuzda çözümü için tekrar bize ulaşabilirsiniz. 
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?