HepiSorKategori: Davranış9 yaşında kısır ve dişi bir kedim var. Son zamanlarda kızgınlık belirtileri göstermeye başladı
ezel 2 sene önce sordu

Merhaba, benim 9 yaşında dişi bir kedim var. Kedim yaklaşık 1 yaşındayken kısırlaştırma ameliyatı oldu, veterineri bir yumurtalığın alınmasının yeterli olacağını söylediler. Zaman geçtikçe tekrar kızgınlık belirtileri göstermeye başladı. Bundan yaklaşık 3 sene sonra diğer yumurtalığının alınması için başka bir veterinerde ameliyat oldu hatta bu ameliyat sonrasında aldıkları yumurtalığın kistleşmiş olduğunu söylediler. Ancak kedim son yıllarda tekrar kızgınlık belirtileri göstermeye başladı, veterinerimiz bunun doğuştan gelen bir durum olabileceğini yada ilk ameliyatı sırasında yumurtalığının alınmamış olabileceğini söylediler ve yaşından dolayı tekrar ameliyat yerine hormon iğnesi yaptırmamızı önerdiler. 3 kere iğne yaptırdık, şimdi kedim tekrar kızgınlık belirtileri göstermeye başladı yaklaşık 1 aydır bu şekilde ve evin çeşitli yerlerine minik minik çiş yapıyor. İnternette bunun idrar yolu iltihabından da kaynaklanabileceğini okudum. Sizce sebep ne olabilir ve hormon iğnesi yaptırmaya devam etmeli miyiz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Dişi kedilerin kısırlaştırılması sırasında yumurtalıkların her 2si de tamamen alınır ve tekrar kızgınlık görülmemesi beklenir.
 
Kimi zaman yumurtalıklar karın duvarına doğru ilerlemiş olabilir veya kistleşebilir. Eğer yumurtalık dokusu tam olarak alınmazsa ileride tekrar bir problem yaratabilir.
 
Hormon uygulamalarını kişisel olarak bu tarz durumlarda tavsiye etmiyorum. Ancak bu konuda bir doğum uzmanı veteriner hekime danışmanız daha doğru olacaktır. İdrar yapma problemi sizin de söylediğiniz gibi idrar yolu problemlerinden kaynaklı görülebilir. Ancak yaşadığınız kızgınlık belirtilerinin gerekli hormon testleri ile desteklenmesi için yakınınızdaki veteriner fakültesi hastanesi doğum bölümüne başvurmanızı öneririm. Bu süreçte yapılan tedavileri ve müdahalelerin de muayene sırasında eksiksiz anlatılması önemlidir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?