HepiSorKategori: DavranışAnneden ayrılmış bir kedi sahiplendim
Zehra 3 sene önce sordu

Merhaba. Annesinden zorla ayrılmış diğer 3 kardeşi ölmüş bir kedi sahiplendim. Yaklaşık 2 aylık sanırım ve aşağı yukarı 15gundur benimle. İç parazit için hap dış parazit için ensesine damlatilarak ilaç kullandı.
Tırmalam tahtası, kedi naneli oyuncağı ve sahip olduğu birkaç tane daha oyuncak var. Kedi nanesi olan oyuncağı ile söylenen kadar ilgilenmiyor. Oyuncaklar yerine elimizle ayagimizla oynuyor ve ısırıyor. Bazen şiddeti artıyor. Hayır yapma bırak gibi sözlerden anlamıyor. (Bunları hafif ve sakin bir sesle söylüyorum.) Burnuna yavaşça vurarak itekliyorum, yanımdan uzaklastiriyorum ama nafile.
Geldikten 3 4 gün sonra emme sorunu da başladı. Uykulu olduğunda kokumu alınca kıyafetlerimi emmeye başlıyor.
Diğer bir sorun ise yemek. Yaş mama alıyorum. Bazen iştahla yediği mamayı yemeyi reddediyor. Kuru mama yemiyor. Başta alışır gibi oldu ama son günlerde yaş mama ile karistirsam bile onları kabında bırakıyor. Bazen yaş mamayı bile reddedip evde o gün soğan kavurmus bile oluyum onu istiyor. Önemli değil hangi yemek olduğu. Vermiyorum ve tüm gün aç bekliyor.
Uzun oldu biliyorum ama ne yapacağımı bilemedim. Şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizin şu an sosyalleşme ve büyüme dönemi. Dolayısıyla bu dönemde kazanacağı alışkanlıklar kalıcı olacaktır. Oyunları kedi oltası , lazer gibi oyuncaklar ile sağlamanızı öneriyorum. Direkt olarak el ve ayaklarla oynamaktan kaçınmalısınız. Hamle yaptığında da ilgiyi ve oyunu anında kesmelisiniz. İteleme, seslenme gibi ilginin onda olduğu ve oyun olarak algılayabileceği davranışları da aynı şekilde bırakmalısınız.

Emme davranışı ise anneden erken ayrılan kedilerde görülen bir davranıştır. Kendini güvende ve mutlu hissettiği anlarda görülebilir. Bir problem olacağını düşünmüyorum.

Yaş mama konusunda ise daha lezzetli ve aroması yüksek olduğu için tercih ediliyor. Ancak tamamen yaş mama yemeye alıştırmanız dengeli beslenmesi konusunda problemler yaratacaktır. Kuru mamaya geçişi sağlamalı ve sabırlı olmalısınız.

 

Ev yemekleri kesinlikle vermemelisiniz. Soğan ise kedilerde zehirli etki yaratabileceğinden kaçınmanız gereken yiyeceklerdendir.

Her türlü sorunuzda bize ulaşabilirsiniz 🙂 Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?