HepiSorKategori: DavranışBir buçuk yıldır beslediğim kedim bana saldırganlık gösterdi
onur 3 sene önce sordu

Bir buçuk yıldır beslediğim kedi bana ilk defa tısladı hırladı ve saldırganlık gösterdi , tam elime alayım dedim bu davranışları gösterdi sonra yavrusu sokulmak siteyince onuda çok ktü dövdü , yanına gittim başını okşayak noldu kızım felan demeye çalsıyorum hırlayıp uzağa gidiyor terar aynısını yapıyorum yine aynısı yapıyor lütfen yardımcı olurmsunuz normal değil kedim ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde aniden gelişen bir agresif davranış var ise bunun klinik açıdan değerlendirilmesi gerekebilir. Bunun dışında gördüğünüz davranışlar bazen sağlık problemlerinin de tetiklediği bir durum olabilir. 
 
Eğer kediniz saldırma öncesinde kulaklarını geriye yaslıyor, büyüyen göz bebekleri, kuyruğunu da hızla sallıyorsa bunlar agresyon davranışlarıdır. Eğer kedinizi tedirgin eden yada korkutan bir sebep varsa o an saldırma davranışında bulunabilir. Kedinizi huzursuz eden yada tetikleyen bir neden olabilir ve bunu keşfetmeniz önemlidir.
 
Aynı zamanda alanını işaretleme davranışları gösteriyorsa, idrar püskürtüyorsa bu alanı ile ilgili problemlerden dolayı olabileceğini işaret eder. Özellikle yoğun ve kalabalık ofis ortamında kedinize ait bir yuva problemi çözebilir. Ona ait bir alan olması ve bolca oyun oynamanız agresifliğini azaltabilir. 
 

Bir diğer taraftan da kedi nanesi içeren oyuncaklar ve tırmalama tahtaları faydalı olabilir. Özellikle kedi nanesi yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve bu tarz davranışlarda denenebilir. Veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz doğal karışımlar da kullanılabilir. Davranış problemleri genel çapta değerlendirilmesi gereken durumlardır. Bu konuda eğer çözüm bulamazsanız bir uzman veteriner hekim ile çalışabilirsiniz.
 

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?