HepiSorKategori: DavranışBizim 4 yaşında kısır bir tekir kedim var. Yeni kediyi nasıl alıştırabilirim
melissadilek 3 sene önce sordu

Merhabalar . Bizim 4 yaşında kısır bir tekir kedimiz var. Evimize sokaktan yaklaşık 1 yaşında bir dişi anne ve 5 günlük erkek yavrusunu almak istiyoruz ama kedimizin nasıl tepki vereceğini bilmiyoruz. Bu konuda nasıl alıştırabiliriz kedileri yardımcı olabilir misiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Eğer kediniz yabancılara karşı temkinli yaklaşıyor ve alanına fazla bağlı bir kedi ise 2. kediyi ve yavruyu alıştırma süreciniz uzayabilir. Bu konuda sabırlı ve adım adım ilerlemenizi öneririm. Erkek kediler alanlarını paylaşmakta daha zor bir süreç yaşatırlar ancak alıştıktan sonra bir çok açıdan daha rahat olacağını söyleyebilirim. 

 
Eve 2.kedinizi alma konusunda önceden gereken tüm bilgileri öğrenmenizi öneririm. Özellikle yüzleştirmeden adım adım birbirlerine yaklaştırmalı ve bu süreçte acele etmemeniz gerekir. Birbirlerine zarar vereceklerini düşünüyorsanız süreci daha geniş bir zamana yayabilirsiniz. Kısırlaştırılmış bir kedi ise durumu kolaylaştıracaktır. Bunun yanında anne kedi alacak olmanız yavrusu olması nedeniyle daha korumacı ve agresif davranabilir. Eğer ayrı bir odada bir süre evi sahiplenmesini sağlayabilirseniz karşılaştırma sürecinde tekrar yardımcı olabiliriz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?