HepiSorKategori: DavranışDişi kedimi 1.5 ay önce kısırlaştırdım ama hala kızgınlıkta
Büşra 3 sene önce sordu

Dişi kedimi 1.5 ay önce kısırlaştırdım ama hala kızgınlık dönemi hareketleri devam ediyor. Yerde sürünüyor, poposunu kaldırıyor, miyavlıyor vs. Veterinere rahmini ve yumurtalıklarının hepsini alıp almadığını sordum. Aldığını söyledi. Hormonun vücuttan atılmasının hemen olmadığını ve süreceğini söyledi. Ama bu kadar fazla bu dönemin davranışlarını göstermesi normal mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 
Operasyon sonraki ilk hafta herhangi bir kızgınlık belirtisi görmüş müydünüz? Kısırlaştırılma sonrası ortaya çıkabilen bu durumda bazı ihtimaller hakkında size bilgi verebilirim.
 

  • Operasyon sırasında yumurtalıkların tam olarak alınmaması 
  • Yumurtalık dokusunun hala daha bulunması
  • Beklenenden fazla yumurtalığın bulunması ( Nadir olarak )

 
Bazen yumurtalığın dışında ve operasyon sırasında kolayca görülemeyen yumurtalık dokusu bahsettiğim gibi bu duruma neden olabilir. Bu nedenle hormon döngüsü devam eder ve kızgınlık belirtileri görülür. Nadiren de olsa bu durumla karşılaşılabiliyor. 
 
Bazı durumlarda bu davranışların kızgınlık davranışları olarak düşünüldüğü ve karışabildiğini görüyoruz. Eğer bu sürecin gerçekten kızgınlık olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizden tekrar kontrol etmesini istemelisiniz. Ayrıca hekiminiz idrar tahlili veya hormon testleri ile kızgınlık ihtimalini netleştirebilir.
 
Geçmiş olsun.

BusraCaliskan 3 sene önce yanıtladı

İlk hafta bir kızgınlık belirtisi görmedim. Daha sonra ortaya çıktı. Davranışları da kızgınlığa girdiği ilk zamanki davranışları olduğu için tekrar o dönemde olduğunu düşündüm. Cevabınız için teşekkür ederim

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?