HepiSorKategori: DavranışDişi köpeğim kol veya bacaklara çiftleşme hareketi yapıyor
Profile photo ofthedogmotheraymiAymina 2 sene önce sordu

Dişi köpeğim kol veya bacak tuttuğunda her zaman olmasa da çiftleşme hareketi yapıyor. İlk defa dişi köpek bakıyorum bu normal mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz davranış bir çok köpekte görülen normal kabul edilebilecek bir davranıştır. Ancak bu davranışın devamlı olması durumunda bir sorun olarak değerlendirilebilir. Bir erkek köpeğin kısırlaştırılmasının genellikle bu davranışı azaltacağı biliniyor. Uzun süredir devam eden bir alışkanlık haline geldiği için yaşlı köpeklerde muhtemelen başka önlemler alınması gerekecektir. Özellikle daha fazla aktivite ve enerji harcamasının sağlanmasının yanı sıra itaat eğitimi ile önlenebilmektedir.

Bu davranışın artan heyecan seviyelerine bağlı olabileceğine dayanarak heyecanlandığı anlarda dizginlemeyi öğrenmeniz gerekiyor. 
Bu davranış ayrıca köpeklerle ortak bir baskınlık hareketi olarak kabul edilir.Bu durum üste çıkan köpeğin baskın olduğu anlamına gelmez. Özellikle diğer köpekler ile kavgaya dönüşebileceği için kontrol altında tutulmalıdır.
Davranışın nasıl durdurulacağını anlamaya çalışırken, sorunun ne zamanlarda olduğunu görmek için izleyerek davranışa neyin neden olduğunu bulmanız gerekiyor. Sonrasında ise bu durum köpek tarafından kabul edilebilir bir yönlendirme ile çözülebilir.

Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?