HepiSorKategori: DavranışEvde 3 kedim var , eve sürekli idrarını yapıyor
Liya 2 sene önce sordu

Evde 3 kedim var ikisi dişi biri erkek erkek olan kısır 3.5 ay 5.5 ay ve 6.5 aylıklar son gelen 3.5 aylık olan zaman zaman biz yokken de sağa sola idrar yapıyor nasıl önlenir idrar yaptığı yerler nasıl temizlenir deterjan va sirke kullanıyorum

Liya 2 sene önce yanıtladı

Neden yapar?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 
Kedileriniz ara sıra bu şekilde üstünlük kurma davranışı gösterecekler. Kısırlaştırma ile bu problemin önüne geçebilirsiniz. Evin lider kedisinin belirlenmesi bu tarz işaretleme ve koku bırakma davranışlarına neden olabiliyor. Temizliğinde sirkeli su karışımı kullanmanızı tavsiye ederim.
 
Kediler kendi karakterlerine göre davranış şekilleri çok değişken canlılardır. Özellikle yavruluk dönemindeki sosyalleşme sürecinde bu tarz problemler görebiliyoruz.Kedi sayısından 1 adet fazla kum kabı bulundurmanızı öneririm. Ayrıca kısır kedilerde üstünlük davranışı ve bu tarz problemler normalde daha az görülüyor. 
 
Bahsettiğiniz durumun birden fazla sebebi olabilir. Bazen kısırlaştırılmasına rağmen önceki davranışları devam edebilir. Bunun yanında eğer bölgeyi amonyak içeren bir temizleyici ile temizliyorsanız kokuyu sabitliyor olabilirsiniz. Ve her seferinde oranın belirlenmesine yardımcı oluyorsunuz demektir 
 
Temizliğinde de sadece sirke-su karışımı kullanmanızı öneriyorum. Sirke kokuyu nötralize etme konusunda çok etkili bir temizleyicidir.
 

Görüşmek üzere  🙂 Sürecin devamından bizi tekrar bilgilendirmenizi bekliyoruz.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?