HepiSorKategori: BakımFransız bulldog köpeğim evine alışamadı mı?
Ayça 2 sene önce sordu

Bıdık bizim evimizin küçük kızı.Cinsi French Bulldog.
9 aylık oldu,
8.800 gr ağırlığındadır.
Aşıları tamdır.
Bıdığımızı gebeliğim sebebiyle 3 aylık bir süre için birine sahiplendirmiştik. 2-3 gün oldu geri alalı. Beni ve eşimi ilk gördüğünde çok sevindi, evimizi tanıdı. Unutmamış🤗 Korkuyordum ne yalan söyliyim…
Evde bakıyorduk biz ama bıdığı sahiplenen arkadaş bahçede baktı yanında bir kaç arkadaşı daha vardı aynı cinsten.
Video ve fotoğraflar ile sürekli takibindeydik.
Dün tüylerini traş ettirdik, kilosuna baktırdık ve kilo vermiş oradayken… Bu beni çok üzdü.
Geri evimize aldık ama uyku ve durgunluğu gözlemliyorum. Bir arkadaşımızın bahçesinde bakacağız, ev ortamı iyi gelmiyor belki bilemiyorum…
Tabi ki bıdığı sürekli göreceğiz arkadaşlarımızda bu konuda çok bilinçli insanlar ve diğer sahiplendirdiklerimiz gibi bir durum oluşmayacak sürekli görebileceğimiz için bıdığı.
2+1 evde yaşıyoruz bebeğimiz doğunca odalarımız zaten dolmuş olacak. Onun bir odası olmayacak açık mutfak bir salonda oturuyoruz ve herkes köpek konusunda anlayışlı ve sevgi dolu olamayabiliyor.
Bu sebeple arkadaşımızda kalmasını daha doğru buluyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz ?
Evimizde baktığımızda bundan önceki 6 aylık süreçte çok baskıyla karşılaştık bu konu da bizi ayrıca yıpratıyor😢
Ayrıca asıl sormak istediğim şu ki bıdığı geri aldığımız için karmaşa mı yaşadı? Neden durgun, neden uyuyor. Önceden böyle değildi, endişe ediyorum…

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle köpeğiniz için sürekli çevrenin değişiyor olması mutlaka bir stres yaratacaktır. Keza yaşadığınız isteksizlik de muhtemelen sürekli bu düzeninin değişiyor olması ve bunun yanında bir çeşit terkedilme olarak algılıyor olmasından kaynaklıdır. 
 
Evcil hayvan sahipliği uzun dönem buna her koşulda hazır olmayı gerektiriyor. Bu da aslında beraberinde ciddi bir sorumluluk getiriyor. Bir köpek sahiplenildiğinde ortalama 12-15 yıllık bir dostluktan bahsediyoruz. Dolayısıyla bir an önce bu konuda kesin bir karar vermeniz ve doğru aileye köpeğinizin alışmasını öneriyorum. Lütfen onların da bir can olduğunu ve düzenli bir hayata ihtiyaç duyduklarını unutmayın. Eğer ihtiyacı olan koşulları sağlayamıyorsanız ömrünün sonuna dek bakacağına inandığınız bir kişiye sahiplendirmelisiniz. 
 
Bu tür ortam ve aile değişimleri köpeğinizde ciddi anksiyete problemlerine yol açabilir. Bir köpeğin yaşaması için tek bir oda yeterli olmayacaktır. Fransız bulldog için en azından 60-70 m2’lik bir yaşam alanının ayrılması önerilir. 
 
Vakit kaybetmeden bu kararı vermeniz ve dostunuzun yeni hayatına alışmaya başlaması gerekiyor.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?