HepiSorKategori: BakımHamile kedim poposunu temizlemiyor
Hazal 2 sene önce sordu

Merhaba. Kızım mart ayında tam 1 yaşına girdi ve kızgınlık dönemi başladı mart ayında çiftleştirdik, 1 Nisanda da aldım tahminen almadan bir hafta önce çiftleşmeyi bırakmışlardı. Hamile mi değil mi diye veterinere götürmedim hamileyse de değilse de her şey kabul 🙂 Bugün 58. gününde memeleri eskiye nazaran büyüdü karnında gözle görülür bir şişlik yok gibi geliyor ama davranışlarında değişiklik var her zaman kendini tertemiz yapan kızım tuvaletini yaptıktan sonra kendini temizlememeye başladı ve poposunu halıya sürüyor şimdiye dek asla yapmadı böyle bir şey bir baktım ki poposunu hiç temizlememiş kakası kuruyup kalmış bir pamukla silmeye çalışıyorum inatla bana da temizlettirmiyor, hamile mi o yüzden mi yapıyor yoksa ciddi bir sorunu mu var çok endişeleniyorum ne yapacağımı da bilemiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler uyanık oldukları zamanın neredeyse yarısını kendilerini temizleyerek geçirirler. Bazen, yaş, cins özellikleri nedeniyle kediniz kendini temizlemeyebilir. Ayrıca kediler ağrı ve hastalık durumunda kendini temizlemeyi bırakabiliyor.
 
Özellikle eklem ağrılarında bu durum daha sık gözleniyor. Hareket etmesini zorlaştıran etkenler doğrudan sebep olabiliyor. Örneğin scottish fold ırklarında görülen eklem rahatsızlıkları bu duruma yatkınlık sağlayabilir. 
 .
Ayrıca, bazı kediler fazla kilolar sebebiyle de temizlenemezler. Bazı kedi ırkları, özellikle uzun tüylü ırklar, tüylerinin bakımı ve karışmasını engellemek için yardıma ihtiyaç duyarlar. 

  • Kendi kendini temizlemekte zorlanan kediler mümkünse her gün düzenli olarak taranmalıdır. 
  • Uzun tüylü kedileri olan evcil hayvan sahipleri, göz çevresine tüyler gelmeyecek halde tutmalıdır. 
  • Ayrıca gözlerde herhangi bir akıntı olmadığından emin olmalısınız. 
  • Bazı uzun tüylü kediler kulak akarlarına ve enfeksiyonlara karşı da eğilimlidir. 
  • Kendi kendini temizleyemeyen yaşlı veya kilolu bir kedi ise yardıma ihtiyaç duyar. 

 
Kedinizin neden temizlenmeyi bıraktığını öğrenmek için veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Hekiminiz muayene sonunda kedinizin sağlığını gözden geçirecek, kilosu, yaşı, hastalığı ve gebeliğin durumunu ön görerek bir çözüm önerecektir. Altta yatan sebebin giderilmesinin ardından kediniz temizlenme alışkanlığını tekrar kazanabilir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 3 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?