HepiSorKategori: DavranışKedim 18 aylık. 2 haftada bir kızgınlığa giriyor
Betül Uğur 3 sene önce sordu

Kedim 18 aylık. 5-6 aylıkken ilk kızgınlığı yaşadı. Ayda bir defa olmak üzere devam etti. 2018 mart ayından bu yana 2 haftada bir , en az 3 gün sürüyor kızgınlık dönemi. Bu süreç çok sık değil mi? Bir problem olabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu sürecin sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim. Çözüm ise kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 4 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?