HepiSorKategori: BakımKedim 2 gündür bizimle ve çok korkuyor
İpek 2 sene önce sordu

Kedim 2 gündür bizimle ve anne sütünden yeni kesildi dün ve bugün gayet normaldi fakat az önce bir çocuk ve bir anne misafirliğe geldi ondan sonra sürekli benden ve bizden kaçmaya saklanmaya başladı ben de korkuyorum ne yapmam gerekiyor normalde kendini pek sevdirmiyor.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin anne sütünü en az 6-8 hafta alması önerilir. Sonrasında ise bir sosyalizasyon dönemi geçirilir. Bu süreçte diğer kardeşleriyle oyunlar oynar ve nasıl davranması gerektiğini öğrenir. 
 
Erken anneden alınan yavrularda bu dönem doğru geçirilemez ve geri dönüşü zor davranış problemleri görülebilir. Öncelikle kediniz henüz eve yeni geldiği için bir süre yadırgayabilir. Eve yeni gelen kişiler de yine strese sokabilir ve korkutabilir. Bu şekilde bir yabancı geldiğinde en azından eve alışana dek bir odada tutmanız faydalı olabilir. Zamanla kendi alanını belirleyecek ve daha rahat olacaktır. 
 
Bu süreçte kedinizin farklı insanlarla iletişime geçmesi ileride daha cana yakın bir kedi olması için önemli olacaktır. Farklı oyunlar ile ilişkinin güçlendirilmesini öneriyorum. Ancak kimsenin rahatsız edemeyeceği bir özel alan da oluşturmanız önemli.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?