HepiSorKategori: DavranışKedim 3 aylık ve sürekli olarak ısırma sorunu var
Irem 3 sene önce sordu

Kedim 3 aylik ve surekli olarak ısırma sorunu var, ailem artık bu yüzden onu istemiyor, sürekli mutfaga gidip masanin ustune cikiyor bu duruma nasil bir cozum getirebilirim (Kedim sokak kedisi)

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Eğer kediniz saldırma öncesinde kulaklarını geriye yaslıyor, büyüyen göz bebekleri, kuyruğunu da hızla sallıyorsa bunlar agresyon davranışlarıdır. Eğer kedinizi tedirgin eden yada korkutan bir sebep varsa o an saldırma davranışında bulunabilir. Kedinizi huzursuz eden yada tetikleyen bir neden olabilir ve bunu keşfetmeniz önemlidir.
 
Genellikle yeteri kadar sosyalizasyon dönemini yaşamayan kedilerde bu tarz problemler görülebiliyor. Ayrıca oyunlarınız sırasında el ve ayaklarınızı kullanmamanız gerekiyor. Eğer ısırmaya yeltenirse anında ilgiyi kesip kesinlikle sevmemelisiniz. 

Bir diğer taraftan da kedi nanesi içeren oyuncaklar ve tırmalama tahtaları faydalı olabilir. Özellikle kedi nanesi yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve bu tarz davranışlarda denenebilir. Veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz doğal karışımlar da kullanılabilir. 

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?