HepiSorKategori: DavranışKedim 4 aylık bir sokak kedisi. Sürekli kaçmaya çalışıyor
Profile photo ofpinarronerrPınar Öner 3 sene önce sordu

Merhaba, kedim 4 aylık bir sokak kedisi.
Giriş katta oturuyorum ve kapı aralandığı gibi kaçmaya çalışıyor sebebi ne olabilir? Evde mutsuz mu?
Çok saldırgan bir kedi. Oyuncaklarından hemen sıkılıyor benim ellerimi ayaklarımı ısırıyor. yara bere içindeyim.
Ve hiç su içmiyor çok nadir içiyor.

Bu garip davranışlarına anlam veremiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin 4 aylık dönemde de kızgınlığa girdiğini gözlemleyebiliyoruz. Eğer kediniz kızgınlık davranışları gösteriyor ise bu tarz kaçma isteği ve denemeleri normaldir. Tabi ki mutsuz olduğu için değil ancak içgüdüsel olarak diğer kedilere ulaşma isteği var. Bununla birlikte eğer evinizin çevresinde çok fazla kedi varsa üstünlük kurma isteği de bu tarz problemlere yol açabilir.
 
özellikle size karşı agresif tavır sergilemesinin altında böyle bir sebep yatıyor olabilir. Su içme davranışı ise kedilerde sonradan gelişen bir davranıştır. Ancak günümüz beslenme düzeninde kesinlikle su içmesini teşvik etmenizi öneririm. Tavsiyem ise haftada 3 kutu yaş mamayı 6 güne yayarak ve yiyebildiği kadar sulandırarak vermeniz olacak. 
 
Isırma davranışında ise onu aktivitelere yönlendirerek enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle sizinle oynayacağı interaktif oyunlara yönelebilirsiniz. Lazer, ip, kedi oltası gibi oyuncaklar hem sizi ısırmasını önler hem de ileri dönemde gelişecek davranış bozukluklarını engellemenizi sağlayacaktır. 
 
Özetle kediler garip davranışlara sahip olabilirler gördüğünüz gibi 🙂 Değişmesi için şu aşamada sınırlarınızı net koymalı ve taviz vermemelisiniz. Sizi ısırdığı anda ilginizi tamamen kesin ve başka bir yöne doğru ilerleyin. Her ısırma anında ilginizi koparmalısınız. Güzel oyunların sonrasında ise ufak ödüller verebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere.

Profile photo ofpinarronerrpinarronerr 3 sene önce yanıtladı

İlgilendiğiniz için teşekkür ederiimm

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?