HepiSorKategori: DavranışKedim bir türlü bize alışamadı
hatice 3 sene önce sordu

merhaba, ilk kez bir kedi besliyorum, bir tesisin bahçesinde bulduğunuz yavru kediyi (Tuxsedo) 1,5 saat uğraş sonucunda zor yakaladılar bu yüzden korktu. 5 saatlik bir yolculukta su vermek için taşıma kabının kapısını açınca arabanın içinde de kaçtı ve yine zor yakaladık. henüz 4 gün oldu evde yaşamaya başlayalı. ilk günün akşamı mama yedi ve sabahında idrar ve kakasını yaptı kuma yapmayı 2. gün öğrendi ilk iki gün hep camın önünde durdu ve kendisine hiç yaklaştırmadı. yine ikinci gün miyavlamaya başladı. 3. gün odanın içinde farklı yerlerde durumaya başladı. ama yanına hiç yaklaştırmıyor. dokunabilsek veterinere aşı vb için götürmek istiyorum ama yaklaştırmıyor. daha sakin ancak hala dokunamıyoruz. biz yokken yemini yiyor kakasını yapıyor. bunca zamanda alışmazsa zor diyor herkes, bu süreç normal mı yoksa tekrar sokağa bırakmalı mıyım? çok teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin ciddi bir travma sonucu bu şekilde davranması olasıdır. Bir süre sakinleşmesini sağlayacak şekilde odayı karanlık tutabilirsiniz. Onu ürkütmeden ve mama vererek size yaklaşmasını deneyebilirsiniz. 
 
Eğer yine size karşı tedirgin yaklaşırsa kedilerin sakinleşmesini ve korkularını azaltan kedi sakinleştirici oda kokusu cihazlarını deneyebilirsiniz. Bu süreçten sonra yavaşça kendinize alıştırabilir ve veteriner hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz çok seviniriz 🙂
 
Görüşmek üzere.
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?