HepiSorKategori: DavranışKedim çok agresif
kulakkaya 3 sene önce sordu

merhaba, sokaktan ofise aldığımız yaklaşık 10 aydır bizle yaşayan 1 yaşında bir kedimiz var. Ofis ortamında olmamıza rağmen herkes tarafından seviliyor ve iyi bakılıyor. her ay veteriner hekime götürüyoruz. hafta sonu dahi gelip kontrol ediyoruz. ama kedimiz çok agresif ve sürekli bacaklarımızı ısırıyor. hatta dün ofisteki çalışanlardan birinin göbeğine atladı , tırnaklarını geçirip ısırdı. ofise aldığımız günden beri çoğu zaman agresif ve saldırgan. bu davranışları için bir öneriniz var mı?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde aniden gelişen bir agresif davranış var ise bunun klinik açıdan değerlendirilmesi gerekebilir. 
Eğer kediniz saldırma öncesinde kulaklarını geriye yaslıyor, büyüyen göz bebekleri, kuyruğunu da hızla sallıyorsa bunlar agresyon davranışlarıdır. Eğer kedinizi tedirgin eden yada korkutan bir sebep varsa o an saldırma davranışında bulunabilir. Kedinizi huzursuz eden yada tetikleyen bir neden olabilir ve bunu keşfetmeniz önemlidir. Aynı zamanda alanını işaretleme davranışları gösteriyorsa, idrar püskürtüyorsa bu alanı ile ilgili problemlerden dolayı olabileceğini işaret eder. Özellikle yoğun ve kalabalık ofis ortamında kedinize ait bir yuva problemi çözebilir. Ona ait bir alan olması ve bolca oyun oynamanız agresifliğini azaltabilir. 
 
Bir diğer taraftan da kedi nanesi içeren oyuncaklar ve tırmalama tahtaları faydalı olabilir. Özellikle kedi nanesi yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve bu tarz davranışlarda denenebilir. Veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz doğal karışımlar da kullanılabilir. Davranış problemleri genel çapta değerlendirilmesi gereken durumlardır. Bu konuda eğer çözüm bulamazsanız bir uzman veteriner hekim ile çalışabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 7 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?