HepiSorKategori: BakımKedim çok hareketli, ne yapabilirim?
Cosmos 2 sene önce sordu

Merhaba,
Yaklaşık 2 ay önce sarman cinsi kedi sahiplendim. Şu an 4 aylık. Kedim aşırı hareketli, geceleri uyutmuyor. Çok normal olduğunu biliyorum, tam deli zamanları. Yediği kitten mamalari da ona enerji veriyor. Sorum şu, kedimin bu aşırı hareketli, oyuncu tavırları kaç aylıkken geçer, ne zaman durgunlasir? Bazen cok içim kötü oluyor, bu hareketliliği yüzünden odalara alamıyoruz, her seyi isirmak istiyor ellerimizi bacaklarımizi. Kuşumuz da var evde, onun da etkisi var.
Toparlarsam sorularım şunlar:
Kedim ne zaman olgunlaşır, durgunlaşır? Oyuncu halinden ne zaman kurtulur?
Isırma tırmalama huyundan ne zaman vazgeçer?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Yine yaramaz bir kedi ile karşı karşıyayız anlaşılan 🙂 Öncelikle şu an kediniz tam bir bebeklik dönemi yaramazlıklarını sergiliyor. Aktif olarak öğrenme döneminde ve çevresiyle etkileşime girdiği sosyalizasyon döneminin içinde bulunuyor. Bu süreçte öğrendiği her şeyi hayatının devamında kullanacaktır.
 
Kedilerin yaramazlıkları çoğu zaman ihtiyacı olan enerjiyi atamadığında ortaya çıkar. Bu nedenle kedinizin bu döneminde onu oyalayacak ve bolca yoracak oyuncaklar ihtiyacınızı çözecektir. Özellikle içinde mama bulunabilen ”treat ball” dediğimiz tipte oyuncaklar faydalı olabilir. Isırma konusunda ise sizin izin vermemeniz ve ısırdığı anda ilginizi kesmeniz gerekiyor. El ve ayaklar ile asla oyun oynatmamalı, kedi oltaları kullanmalısınız. 
 
Her ne kadar bu önerileri uyguladığınızda davranışın dinginleşeceğini düşünsem de bazı kediler mizaç olarak yaramaz olabiliyor. Genellikle ilk yaşıyla birlikte kediler biraz daha durgunlaşır. Siz gün içinde evde değilseniz otomatik lazer oyuncaklarını deneyebilirsiniz. İnteraktif oyunlar kedinizi daha fazla yoracaktır.
 
Son olarak tabi ki benim kişisel önerim eve bir kedi daha almanız olacak 🙂 Emin olun kedinizin bakımında çok daha rahatlayacaksınız. Birbirleriyle oyunlar oynarken öğrenecekler ve gözünüz arkada kalmadan evde bırakabileceksiniz. Isırma huyu da diş değişimi ile bağlantılı görülebilir. Genellikle 6-7. ay sonunda dişleri çıkmış olacaktır.
 
Görüşmek üzere

Toplam 27 kişiden 22 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?