HepiSorKategori: DavranışKedim durduk yere kollarıma ve saçlarıma saldırıyor
mehtap eren 2 sene önce sordu

Kedim durduk yere ayak parmagima kollarima saclarima yanagima burnuma saldiriyor. Evde esime oyle yapmiyor seviyor yanasiyor ona bana saldirmka ivin yaklasiyor.acil yardim lutfen ne yapabilirim bu yaralarim nasil gececek kedim nasil sakinlesecek .Onun canini acitacak birsey de yapmiyorum anlamiyorum neden bana boyle davraniyor.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediniz muhtemelen sizinle oyun oynamak için böyle yaklaşıyor. Eğer yavru döneminde el ve ayaklar ile oyunlar oynandıysa kediler bu oyun alışkanlıklarını sürdürmeye eğilimliler. Saldırma sırasında kulaklarını geriye yatırma ve tıslama gibi bir davranış göstermiyor ise amacı size doğrudan zarar vermek değildir. Bu durumu kontrol altına almak için size bu şekilde saldırmaya/oynamaya yeltendiğinde ilginizi tamamen keserek yokmuş gibi davranmalısınız. İyi bir şekilde yaklaştığında ise ödül krakerlerinden vererek doğru davranışa yönlendirebilirsiniz.
 
Ayrıca kedinizin enerjisini atmasını sağlamanız bu tarz agresyon durumlarında etkili olmaktadır. Lazer, kedi oltası, mama topu gibi farklı oyunlar ile dikkatini ve enerjisini dağıtabilirsiniz. Kesinlikle ailede hiç kimse el ve ayaklar ile doğrudan kediye temas edeceği oyunlar oynamamalı.
 
Bu süreç hakkında gelişmeleri tekrar bize iletebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun
 
 

Toplam 2 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?