HepiSorKategori: DavranışKedim erkek 13 aylık bir tekir. Çok hırçınlaşıyor ne yapabiliriz?
Mira 3 sene önce sordu

Merhabalar. Kedim erkek 13 aylık bir tekir. 6 aylıkken kısırlaştırıldı. Ama zaman zaman çiftleşme eylemlerinde bulunuyor. Özellikle kolumuza… aşırı hırçınlaşıyor o anda. Bunun sebebi psikolojik midir? Ne gibi yol izlemeliyim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz çiftleşme benzeri davranışlara hem dişi hem de erkek kedilerde karşılaşıyoruz. Kedilerin kısırlaştırılmasına rağmen de bu tarz bir davranış görülebiliyor. Bir kaç farklı sebebi olmakla birlikte bir alışkanlık da gelişebilir.  
 
Eğer yakın zamanda kısırlaştırıldıysa hormonların etkisinin azalması 2-3 ayı bulabiliyor. Yine geç kısırlaştırılan hayvanlarda önceden edinilmiş davranışlardan vazgeçmek daha zor olabiliyor. Sizin durumunuzda bunun gerçekleştiğini düşünmüyorum.
 
Bazen çevresel faktörler de bu tarz davranışları tetikleyebiliyor. Stres yaratan ev değişimleri, yeni kişi ve kedilerin eve gelmesi kedilere kendi alanını sahiplenmede zorluklar yaşatarak sebep olabiliyor. 
 
Sizin de yaşadığınız problemin kaynağı olabileceğini düşündüğüm ihtimal ise gün içinde yeterince enerji harcamaması. Daha fazla oyun oynamaya teşvik ederek ve ilgilenerek bu problemi atlatabilirsiniz. Sizin dikkatinizi çektiğini farkederse bu amaçla da yaşadığınız davranışları sergileyebilir. Lazer ve kedi oltası gibi evde enerji harcayabileceği türden oyunları deneyebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?