HepiSorKategori: DavranışKedim geceleri üzerime atlayıp ısırıyor
dumankedi 2 sene önce sordu

Merhabalar,
Kedim Duman 10 aylık- erkek – kısırlaştırılmadı
karma, kuduz aşısı yapıldı.. parazit aşısı da yakın zaman da olacak

kedim hiç yapmadığı harekerler yapmaya başladı. geceleri resmen üzerime atlayıp ısırıyor ve bırakmıyor. Bacağıma yapışıp hırsını alana kadar bırakmıyor. ev ortamında değişme olmadı kontrol ettim korkacağı her hangi birşey göremedim . bacağıma yapışıp ısırıyor ayırıyorum bu sefer koluma yapışıyor ordan ayırıyorum kafama zıplayıp kafamı ısırıyor. ısırırken de sesler çıkarıyor ve tıslıyor …çok ciddi hırslı ve ciddi zararlar vermeye başladı. böyle değildi koynumda uyurdu şimdi beni uyutmuyor geceleri. neyden kaynaklı olabilir lütfen yardımcı olabilir misiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Saldırganlık duygusal bir durumun sonucudur, bu nedenle, davranışın altında yatan sorun tespit edildikten sonra, duruma özgü bir çözüm sunulmalıdır. Bu da kedinin geçmişi, çevreyle iletişimi, sorunun ilk önce nasıl başladığı gibi kriterlere göre değerlendirilmelidir. 
 
Kedilerde saldırganlık genellikle şu durumlarla ilgilidir:

  • Sosyal baskılar
  • Korku veya kaygı
  • Yanlış oyun alışkanlıkları
  • Hastalık ya da ağrı

Tüm davranış problemlerinde olduğu gibi, kedinin sağlığından emin olmak için kontrol edilmelidir. 
 
Bazı kedilerin saldırgan davranışları, tedirgin olduklarında iletişim kurmalarının bir yoludur. Bu konuda deneyebileceğiniz davranış değiştirme tekniklerinden bazıları:

  • İyi davranışları güçlendirin: Sakin ve istediğiniz davranışları için onu ödüllendirin.
  • Kedinizin dikkatini toplayın: Agresif davranmaya yeltendiği zamanlarda dikkatini dağıtacak yaş mama, oyuncak gibi yöntemler kullanın.
  • Agresyonu tetikleyen sebepleri iyi ilişkilendirin : .Özellikle agresyonu tetikleyen sebepleri iyi sonuçlarla ilişkilendirin. Örneğin doğrudan erkek arkadaşınızın mama vermesi yerine eve erkek arkadaşınız geldiği anda sizin mama vermeniz gibi.

Her zaman kaçınmanız gereken durumlardan bahsetmem gerekirse;

  • Kedinizi cezalandırmayın. Ceza sadece kedinizin daha agresif olmasına neden olmaz, ilişkinize de zarar verir.
  • Kedinizin güvenli alanını kısıtlamayın. Kendine ait bir alanı olması ve o bölgenin yabancılar tarafından müdahale edilmemesi önemlidir.

 
Bu durum yakından takip edilmesi gereken bir süreç gibi duruyor. Dolayısıyla veteriner hekiminize ulaşarak detaylıca birlikte sürecin takibini ve iyileştirmeleri o şekilde yapmayı öneriyorum. Ayrıca destekleyici çözüm olarak sakinleştirici etki sunan doğal yağları deneyebilirsiniz. Bu konuda bana bugra@hepipet.com mailimden ulaşırsanız öneri sunabilirim.
 
Görüşmek üzere

dumankedi 2 sene önce yanıtladı

Kedim kısır değil kızgınlık dönemi yaşıyor olabilir mi? Bu hareketler onun göstergesi olabilir mi? Eğer kızgınlıktan dolayı ise kısırlaştırılana kadar durgunlaşması için ne yapmamı önerirsiniz?

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?