HepiSorKategori: BakımKedim kendini yolmaya başladı
Profile photo oftuesfuzeZehra Yılmaz 2 sene önce sordu

Merhaba kolay gelsin çok çaresizim lütfen yardımcı olun. İran himalaya yaklaşık 13 aylık kedim var kendini yolmaya başladı kafasini kulak arkalarını yolup kanatıyordu veterinerimiz elizabeth hunisi verdi bir hafta sonra cikardik tekrar kendini yolmaya başladı kendini yalayamiyor aynı zamanda. Yolup kanatıyor. kullanmadığımız ilac antibiyotik yöntem kalmadı nolur yardım edin. ayni zamanda ciftlesme zamani geldigi icin bazi yerlere koku bırakıyor. Kisirlastirmayi düşünüyorduk fakat hasta olduğu için cesaret edemedik ameliyati kaldirabilir miyiz bilmiyorum. Önerileriniz icin teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz duruma psikolojik açıdan yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. Eğer ani gelişen bir davranış ise farklı açıdan yaklaşılabilir ancak bu sürecin uzun süredir devam ettiğini düşünerek olası ihtimaller konusunda bilgi verebilirim. 
 
Bu sorunuzda hayvan psikolojisi üzerine çalışan hocamız Prof. Dr. Tamer Dodurka’nın bilgilerini sizinle paylaşacağım.
 
Psikojenik dermatoz ya da psikodermatozlar dediğimiz bedensel ve psikolojik etkenlerin birlikte etkisiyle, hayvanın kendisini aşırı yalama, kaşıma ve emme benzeri zarar verici hareketleri sonucunda şekillenen deri hastalıklarıdır.
Bu hastalığa sahip hayvanlarda ortak görülen farklı şekillerde, abartılı, amaçsız, sıklığı ve süresi artmış, yineleyici ve kendine yönelik zarar veren davranışlarda bulunmasıdır. Bu hastalıklar genellikle kökeninde anksiyetenin mevcut olduğu obsesif-kompulsif bozukluklar olarak nitelendirilmektedir.
 
Potansiyel çevresel uyaranlar ve stres etkenleri, sıkıntı, sosyal mahrumiyet, yalnızlık, yetersiz zihin uyarımı, stres, fobi, anksiyete ve benzeri bozukluklar gibi durumlar bu davranışlara neden olabilir. Hayvanın kendine verdiği zarara bağlı olarak da değişen şiddette deride dermatitis gelişebilir.
 
Bir deri hastalığının psikojenik olabileceği düşünülüyorsa yapılacak ilk şey, hastalığın temelinde olabilecek medikal etkenlerin elimine edilmesidir. Bu hastalıklarda erken tedavi büyük önem taşımakta olup davranışsal ve medikal tedavi birlikte uygulanır. 
 
”KEDİ VE KÖPEKLERDE KAŞINTI DERMATİDİ, PSİKOJENİK ALOPESİ, PSİKOJENİK TÜY DÖKÜLMESİ

Çeşitli psikolojik faktörlerin etkisiyle kedinin aşırı ve takıntılı şekilde yalanması neticesinde gelişen kıl dökülmelerine “psikojenik alopesi” adı verilir. Köpeklerde daha nadirdir. Kedi bazen kıllarını sadece dişler bazen de aşırı şekilde yalar ve hatta kopartır. Hayvanın kendine verdiği bu zarara bağlı olarak değişen şiddette dermatitis tablosu gelişebilir. Bu durum ise “psikojenik dermatit” olarak adlandırılır. Köpeklerde nadir olsa da görülebilmektedir.
Vücutta sık görüldüğü yerler: Lezyonlara, kedinin yalayabildiği vücudun arka kısımları, ön ayakların iç kısımları, alt-arka bölge, kuyruk ve bel kısmının üst bölgelerinde rastlanır.
Kalıtımsal yatkınlık: Her ırk ama özellikle Siyam ve Abissina
Belirtiler:  Uzun ve ilerleyici bir seyre sahip olup en baskın belirtisi hayvanın ağzıyla uzanabildiği yerlerde simetrik olabilen tüy dökülmesidir. Alerjik hastalıklarda da kedi kendini yalayarak aynı bölgelerde kıl döküntülerine neden olabilir, hele ki alerji belirtileri hafifse, deride oluşturduğu primer belirtiler bariz değilse ayırımın yapılması güçtür.
Gerçekte nadir rastlanan bu hastalık, oldukça sık şekilde yanlış ve gereğinden fazla sayıda teşhis edilebilmektedir. Bir çalışmada, veteriner davranış uzmanına psikojenik alopesi tanısıyla getirilen kedilerin sadece %10’unun gerçek psikojenik alopesi hastası olduğu gözlenmiştir.

Takıntı Davranışları- Kompulsif Bozukluklarda Tedavi
Bu hastalıkların hem medikal ve hem de davranışsal yönü olması nedeniyle, medikal ve davranış tedavisi birlikte planlanmalıdır. Hayvanı bu davranışa iten uyaranlar ortamda var olduğu müddetçe hayvan kendini bu davranışlardan alıkoyamayıp kendine zarar vermeye devam edecektir. Bu nedenle sorunun çözümünde asli unsur davranış tedavisidir.
 
Davranış tedavisi:

  • Davranış tedavisi hayvanın olumsuz davranışlarını düzeltmeye yönelik bir davranış modifikasyonu çalışmasıdır. Bu tedavinin en önemli hususlardan biri hayvanı bu davranışa iten uyaranlar ve stres sebeplerinin ortadan kaldırılmasıdır. Stresörleri belirlemek için veteriner hekim ve hasta sahibi birlikte çalışmalıdır. Hayvan sahibi köpeğin yanında değilken yapılan kamera çekimleri ile bazı ipuçları elde edilebilir
  • Hayvanı bu davranışa iten çevresel faktörler ortadan kaldırılamıyorsa bunlara karşı sistematik duyarsızlaştırma tedavileri yapılır kaldırılamıyorsa duyarsızlaştırma ve zıt koşullandırma tedavileri yapılır.
  • İkinci önemli adım çevrenin zenginleştirilmesi, fiziksel egzersiz, oyunlar, mental ve sosyal uyarımların artırılmasıdır.
  • Köpeğe kimsenin rahatsız etmeyeceği, stres faktörlerinin olmadığı sakin bir yer sağlanır.
  • Sosyalizasyon çalışmaları, hayvan sahibinin hatalı tutumlarının düzeltilmesi, istenilen davranış için pozitif takviyeler ve benzeri çalışmalar yapılabilir
  • İstenilen davranış için pozitif takviyeler yapılır.
  • Hayvan sahibinin davranışları düzeltilir:

Prof. Dr. Tamer Dodurka ”
Alıntıdır.
Kaynak 
 
Bu bilgiler ışığında durumu daha net gözlemleyerek uzman bir veteriner hekime görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?