HepiSorKategori: DavranışKedim kısırlaştırıldıktan sonra da kızgınlıkta gibi bağırıyor
Yaren 2 sene önce sordu

Merhabalar, kedim 7 aylık erkek. Hiç durmadan bağrıyordu, başka bir sağlık sorunu olmadığı için kızgınlıkta diye düşündüm. Görev yaptığım şehirde gelişmiş bir vet. Yok. Burada kısırlaştırdım ama yapılan ameliyata çok güvenemiyorum. Kedimin penisi hala erekte olabiliyor. Kısırlaştırılmış kedide bu mümkün olabilir mi? Bağırmaya da devam ediyor. Testisleri de tamamen alınmamış. Hala kızgınlıkta olabilir mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin kısırlaştırma operasyonunda testisler alınır ancak bölgedeki deri kısım bırakılır. Genellikle görünüm olarak sönmüş şekilde dursa da bazı kedilerde yağ tabakasından dolayı daha şişkin kalabiliyor. Bu da yanıltıcı bir görünüme sebebiyet verebiliyor. 
 
Kısırlaştırma operasyonu sonrası bir süre daha hormon dengesinin kurulması aşamasında kızgınlığa benzer davranışlar görülebilir. Dolayısıyla kediniz zamanla daha sakinleşecektir diye düşünüyorum. Nadir olsa da kısırlaştırılma sonrası da kızgınlık davranışlarının kalıcı olabildiği biliniyor. Bunun önlenmesi için erken dönemde kısırlaştırma önerilmeye başlandı. Tartışmalar devam ediyor olsa da gündemde tutulan bir konu. 
 
Eğer ağır kokulu bir idrar duyarsanız bu durumda tekrar veteriner hekiminize başvurmalısınız. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 3 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?