HepiSorKategori: BakımKedim kızak hareketi yapıyor
Sena 2 sene önce sordu

Merhabalar, 16 gün önce 3 buçuk aylık bir yavru kedi sahiplendik sahiplendiğimiz yer küçük bir ayakkabı dükkanıydı orda bakmışlar bi dönem daha sonra 20 gün kadar başka biri sahiplenmiş ama geri getirmişler bu sırada kediye hep tavuk ciğer vs. Vermişler. Biz eve aldığımızda kuru mama ve yaş mama karıştırarak yaş mamaya alıştırdık. İç dış parazitlerini yaptırdık. Fakat 1 hafta önce kızak hareketi yaptığını fark ettik. Tuvaletini yaptıktan sonra poposunu yere sürüyordu bizde veteriner hekime tekrar götürdük ve anal kese boşaltıldı hekim tekrar yapmaz dedi ama bugün yine yaptığını gözlemledim. Neden böyle bişey yapıyor olabilir? Kum kabını değiştirdik onunla alakalı olabilir mi acaba?

anal kese

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedi ve köpeklerde bulunan anal kese dışkının yumuşatılması ve atılımın kolaylaştırılmasını sağlar. Problem yatkınlığında ise anal keseler, ara sıra boşaltılması gerekebilen, geç kalındığında enfekte olmaya yatkın bir bölgedir. Özellikle bazı kedilerde beslenme kaynaklı olarak bu durumla daha sık karşılaşabildiğini görüyoruz. Bununla birlikte ağrılı veya artan şişliği takip eden sürtünme,yalama gibi belirtiler enfeksiyonun ilerlediğini gösterebilir.
 
Problemin devamında bölge apseleşebilir veya ilerleyerek ciddi problemlere yol açabilir. İshal ile birlikte seyredebildiği gibi kilolu kedilerde görülme sıklığı artabilir. Normalde seyrek olması beklense de altında yatan sebebin belirlenmesi ve tedavinin planlanması gereklidir.
 
Kedilerde anal kese sorunlarını önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey kaliteli bir kedi maması ile beslemektir. Anal kese problemlerini geliştirme konusunda yatkınlık bulunuyorsa kedinizin kilo almasını önlemelisiniz. İshalin takip edilmesi de önemlidir. Boşaltılması ise dışarıdan bir müdahale olabileceği için bu işlemin kendiliğinden devam edilmesi gerekir.
 
Kronik yumuşak dışkı ile kedilerde anal kese ile ilgili sorunlar devam edebilir . Bu süreçte mama değişikliği yanında lif alımını arttırmak için kedinizin yemeğine balkabağı da ekleyebilirsiniz. 

Gıda alerjisi de yumuşak dışkıya neden olabilir. Alerji probleminde kullanılan mamalar bu sorunu çözebilir. Anal keseler sık sık iltihaplanır veya enfekte olursa şişer ve daha hassas hale gelir. Kediniz arkasını yere sürterek veya sık sık yalayarak tahrişi gidermeye çalışabilir. Enfekte anal keseler ise genellikle sıvı antibiyotikler ile tedavi edilir.

Veteriner hekiminiz tarafından tekrar detaylı bir muayene edilmesini ve altında yatan sebebin bulunmasını öneriyorum
 
Geçmiş olsun

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?