HepiSorKategori: DavranışKedim koltukları ve mobilyaları tırmalıyor
fatma 3 sene önce sordu

BEN FATMA DOSTUMUN ADI PİSİCİK CİNSİ SMOKIN BEN 8 AY ÖNCE ÇOK PERİŞAN HALDE SOKAKTA BULDUM VE ARTIK BENİM EV ARKADAŞIM EVLİYİM EŞİM İLK BAŞLARDA KARŞIYDI SONRA O DA ALIŞTI FAKAT EVDEKİ EŞYALARI ÇOK FENA TIRMALIYOR HER AKŞAM İŞTEN GELDİĞİMDE BİR EŞYAYA ZARA VERMİŞ OLUYOR ASLINDA BEN KIZMIYORUM AMA EŞİM SİNİRLENİYOR KOLTUKLARIN İÇİNDEKİ SÜNGERLERİ ÇIKARMIŞ YEMEK MASASINDAKİ SANDALYELERİN KUMAŞLARI ÇOK KÖTÜ DURUMDA YATAĞIN BAŞLIĞINI TIRMALAMIŞ VE KÖTÜ DURUMDA PERDELER YIRTILMIŞ BİR DURUMDA VE HER SEFERİNDE EŞİMİ ZOR İKNA EDİYORUM. TIRMALAMA TAHTASI ALDIM HİÇ YANAŞMIYOR TIRNAKLARINI KESTİRİYORUM FAYDASI OLMUYOR BEN CANIM OĞLUMU ÇOK SEVİYORUM ARTIK ONSUZ BİR YAŞAM DÜŞÜNEMİYORUM AMA EŞİMLE DE PROBLEMLERİMİZ GİTTİKÇE ÇOĞALIYOR LÜTFEN YARDIM EDİN. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler doğal bir içgüdü olarak tırmalamayı ve tırnaklarının bakımını yapmayı alışkanlık haline getirirler. Ev içinde baktığımız kedilerde bu sevdiğimiz mobilyaların, halıların yada kıyafetlerin başına gelebilecek en can sıkıcı problemlerden biridir.
 
Kediniz eğer belli bir alanı seçtiyse ve hep aynı yeri tırmalıyorsa o bölgede kalmasını sağlamak için ekstra koruyucu havlu gibi bir kat koyabilirsiniz. Tırmalama tahtaları bu konuda çözüm olabilse de maalesef minik dostlarımızın kendilerine has karakterleri var ve standartları yok. 
 
Ek olarak catnip içeren oyuncaklar ve spreyler kedinizin ilgisini yönlendirebilme konusunda yardımcı olabilir. Tırmaladığı anda çok sert olmamak kaydıyla hayır komutuna alıştırabilir, o an bırakmasını sağlayabilirsiniz. Bu aşamada tutup ayırmanız problemin devamına yol açacaktır. Ayrıca kediniz tırmalama için yaklaştığında kullanacağınız tırmalama tahtasına götürebilirsiniz. Tırmalama tahtasını kullandığında onu ödüllendirmeniz de yararlı olacaktır. 
 
Tırmalamasını istemediğiniz anlarda dikkatini dağıtarak tırmalamayı durdurmayı denemenizi öneriyorum. Sevdiği oyuncak, lazer, balık oltası gibi nesneleri kullanabilirsiniz. 
 
Bunun dışında tırmalamalarını önleyici kokular içeren bazı ürünleri satın alabilir yada evde kendiniz yapabilirsiniz. Bu kokular da bölgenin tırmalanmasını önleyecektir. Ciddi tırmalama alışkanlıkları ise altında yatan davranış problemlerine işaret ediyor olabilir.
 
Konu davranış olduğunda problemin detaylıca araştırılması ve çözümlenmesi gerekiyor. Bu bahsettiğim çözümler ile sonuç alamazsanız tekrar bize ulaşabilirsiniz. Dostunuzla uzun yıllar birlikte geçirmenizi çok isteriz.
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?