HepiSorKategori: DavranışKedim kumunu yiyor ne yapmalıyım?
Aysu Çeliktaş 2 sene önce sordu

Merhaba, sokakta toprak yerken bulduğum yaklaşık 3-4 aylık bir yavru kedim var. İç dış parazitleri tam. Kendi kumunu yemesi sonucunda kabız oldu. Başta ishal zannetmiştim ama veterinere gidip röntgen çektirdik ve tuvaletini yapamadığını gördük. Ayrıca kedi kumları da röntgende yabancı madde olarak gözüktü. Daha sonrasında bi işlem yaparak tuvaletini yapmasını sağladılar, kumlarda kakası da çıktı biraz ama son röntgende hala kakası vardı. İşlem sırasında çok acı çektiği için kalanını kendi kendine yapmasını bekleyelim dedik. Kendi kendine kakasını yaptı ama son röntgende hala biraz daha hem kedi kumu hem kakası vardı. Ancak sorun şu, tuvaletini yapması için gözetim altında kumuna koyduğum zamanda hala yemek için kumuna yelteniyor. Bunu engelleyemiyorum. Vitamin eksikliğinden olabileceğini düşünerek vitamine de başladık, ama bunu nasıl engelleyebilirim? Ya da kedilerim yemeyeceği tarzda bir kum var mı? Ya da yenilebilir bir kum var mı? Şimdilik gazeteye yaptırmaya çalışıyorum ama çok zor oluyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerde görülen bu tarz kum yeme davranışlarının altında bazen sağlık problemleri de yatabiliyor. Kansızlık, böbrek problemleri, vitamin ve mineral eksikliği gibi sebeplere bağlı görülebilir.
 
Bu konu ile eğer davranış problemi olarak karşılaşıyorsanız çözebilmeniz için bu davranışı gösterdiğinde yaş mama ile dikkatini dağıtabilirsiniz. Koku içeren kumları veya farklı yapıdaki kumları deneyebilirsiniz. 
 
İyi bir beslenme sağlamanız da durumu çözmenizde destek olabilir. Yakından takip etmeniz bu sorunu her seferinde müdahale etmenizi sağlayacaktır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 14 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?