HepiSorKategori: DavranışKedim nerde toz, ip, peçete, kağıt vb. bulsa yemeye çalışıyor
Damla 2 sene önce sordu

Merhaba, kedim nerde toz, ip, peçete, kağıt vb. bulsa yemeye çalışıyor. Engel olamazsak da anında mideye indiriyor:) Bunun nedeni ne olabilir acaba?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerde bu duruma sıklıkla karşılaşıyoruz. Pika adını verdiğimiz yabancı maddelerin yenmesi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. 
 
Genellikle bitkiler, kablolar, yün, kumaş parçaları, ip, peçete, yenilmesiyle görülür. Tam olarak altında yatan sebep bilinememekle birlikte siyam gibi kedi ırklarının daha yatkın olduğu ve genetik aktarım ihtimali düşünülmektedir. 
 
Bu durum özellikle elektrik kabloları ve zehirli bitkiler gibi ciddi risk oluşturabilirler. Kedinizde ishal, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler görüyorsanız vakit kaybetmeden bir veteriner kliniğine başvurmalısınız.
 
Altında yatabilecek hastalıklar ise ;
 

  • FIV,
  • Lösemi
  • Tiroid problemleri,
  • Diş hastalıkları,
  • Kansızlık,
  • Diyabet,

gibi farklı sebeplere dayanabilir.  Davranışsal olarak yaklaştığımızda stres, kaygı, yetersiz aktivite ihtimalleri değerlendirilmelidir.
 
Beslenme konusunda ise açlık, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği gibi durumlar gözden geçirilmelidir. 
 
Tedavi ise altında yatan sebebe bağlı değişecektir. Genel öneriler kedinizin daha fazla aktiviteye yönlendirilmesi, yenilebilecek tüm nesneleri kaldırma, sakinleştirici kedi nanesi içeren oyuncaklar kullanma, aktif olarak oynayabileceği lazerli- ödül maması dökülen topları deneyebilirsiniz. 
 
Kaliteli bir içeriğe sahip mama ile beslenmesini düzenleyip bir süre gözlemlemenizi öneriyorum.
 
Görüşmek üzere
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?