HepiSorKategori: DavranışKedim oyun oynarken ısırıyor
Profile photo ofglshbagciglshbagci 3 sene önce sordu

Merhaba, yaklaşık 1 haftalıkken bulduğum ve zar zor yaşattığım bir dişi kedim var. Şuan 11 aylık. Küçükken oyun oynarken de normal zamanda da dişliyordu ancak artık çenesi de güçlendi ve ısırıyor. Her dokunmaya çalıştığımızda ısırıyor. Oyun oynamak istediği zamanlarda da el ve ayaklarımıza saldırıp ısırıyor. Evin içinde dahi peşimizden ayrılmaz hep yanımızda yakınımızda olur uzak durmak da istemiyor ancak bir o kadar da ısırıyor. Bu bir karakter özelliği haline gelmiş olabilir mi? yoksa bir şeyleri yanlış mı yapıyorum?

Attachments
Profile photo ofglshbagciglshbagci 3 sene önce yanıtladı

Bir de çok korkak hemen her sesten ürküyor ve eve gelen herkesten korkup kaçıyor. Hatta korkutma amaçlı bir ses çıkarıyor yabancı gördüğü herkese.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Özellikle kediler gelişme döneminde kazandıkları oyun alışkanlıklarını devam ettirebiliyorlar. Eğer yavruyken çok fazla el ve ayağınızla oynamasına izin verdiyseniz muhtemelen hala oyun olarak görüyor ve bu yüzden devam ediyor. 
 
Kediler 2.5-3 aylık döneme kadar sosyalizasyon dediğimiz kardeşleri ile oyun ve öğrenme yetilerini kazanırlar. Bu süreçte ısırmamaları gerektiğini kardeşlerinin ve annenin tepkisi ile ölçerek öğrenirler. Eğer siz elinizle oynattıysanız bu davranışın değiştirilmesi için bazı öneriler sunabilirim.
 

  • Kedi oltası dediğimiz oyuncaklar ile oyun oynama alışkanlığı kazandırabilirsiniz
  • Kesinlikle el ve ayağınıza saldırdığında ilginizi kesip tamamen başka bir yere odaklanın
  • Oyun oynamaya başladığınızda oltayı bırakıp size doğru davrandığı anda iletişiminizi kesin
  • Her seferinde bunu sabır ve ısrarla devam ettirin. Bir süre sonra değişimi göreceksiniz.
  • Eğer yeterli sosyalleşme süreci geçirmediyse bu tarz anksiyete ve tedirginlik durumlarını gözleyebiliyoruz. 
  • Bu konuda sakinleşmesini sağlayan catnip dediğimiz kedi nanesi içeren oyuncakları kullanabilir ya da evinizde saksıya cat nip tohumu ekebilirsiniz. Haftada 3-4 defa yaprak kopararak mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

 
Gözlemlerinizi bize de bildirmeyi unutmayın. Görüşmek üzere 🙂

Toplam 17 kişiden 14 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?