HepiSorKategori: DavranışKedim son zamanlarda tuvaletini dışarıya yapıyor
Profile photo ofmpkavaspinar kavas 2 sene önce sordu

Merhaba, yaklaşık 2,5 aylık bir sokak kedisi 1,5 ay önce bize yerleşti. Çok hastaydı, ağzı enfeksiyon içinde, veteriner iç dış parazit yaptı, dişlerini çekti, antibiyotik tedavisi verdi. Her gün batikonla dişlerini silip, antibiyotik, vitamin takviyesi verdim. Bir süre sonra mantar oldu, onu da batikonla temizleyip bir pomatla epey tedavi etti. Fakat 3 gündür kedi tuvaletine kaka ve çiş yapmıyor. Halıya yaptı halıları kaldırdım. Bu gece de oğlumun yatağına hem kaka hem çiş yapmış. Neden bunu yapar? Oysa ilk günden bu yana hep tuvaletini kumunu kullanıyordu. Ne yapmalıyım lütfen bir çözüm söyleyin!

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bahsettiğiniz problemin bir kaç farklı sebebi olabilir. İdrarını yaparken bir zorlanma , az miktarda yapma , sık sık kabına gitme gibi bir davranış görüyorsanız kedinizin bir sağlık problemi olabilir. Bu süreçte deneyebileceğiniz öneriler şu şekilde;
 

  • Kum kabının sürekli temiz olması,
  • Biraz daha fazla ilgilenmeniz ve oyunlar oynatmanız,
  • Temizlikte çamaşır suyu vb. ürünler kullanmanız da kokuyu sabitleyeceği için bu davranışı tetikleyebilir.

  
Ayrıca bitkisel bir sakinleştirici çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor. 
 
Bunun dışında yaşamış olduğu diğer problemler de tetikliyor olabilir. İştah ve keyfinde herhangi bir problem gözlemliyor musunuz?

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?