HepiSorKategori: DavranışKedim sürekli evin bir yerlerine tuvaletini yapıyor
Profile photo ofayse_nisa_canAyşe Gördük Gök 3 sene önce sordu

Kedim evimin bir yerlerine cisini yapiyor kasla goz arasi yapiyor beni gorunce yere yakin egilerek kaciyor. Saklaniyor yani yaptiginin suc oldugunu biliyor ama yinede yapiyor. Ben etrafta kalan camasirlari kaldirirken kokluyorum yine beni birseyleri koklarken gorunce bakip bakip kacip saklaniyor. Cisli birseyini bulunca yanastirip koklatiyorum ses tonumu degistirerek saatlerce konusuyorum ama fayda etmiyor. 2 seneden fazla benimle bana cok duskun.Kumu temiz tuvaleti ulasilabilir yerde.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 
Kediler kendi karakterlerine göre davranış şekilleri çok değişken canlılardır. Özellikle yavruluk döneminde yeteri sosyalleşmeyi sağlamayan kedilerde ileri dönemde bu tarz problemler görebiliyoruz.Kedi sayısından 1 adet fazla kum kabı bulundurmanızı öneririm. 
 
Eğer kısırlaştırılmadıysa çözüm için bir seçenek de kedilerinizin kısırlaştırılması olacaktır. Kısır kedilerde üstünlük davranışı ve bu tarz problemler daha az görülüyor. 
 
Bahsettiğiniz durumun birden fazla sebebi olabilir. Bazen kısırlaştırılmasına rağmen önceki davranışları devam edebilir. Bunun yanında eğer bölgeyi amonyak içeren bir temizleyici ile temizliyorsanız kokuyu sabitliyor olabilirsiniz. Ve her seferinde oranın belirlenmesine yardımcı oluyorsunuz demektir 🙂 

 
Temizliğinde de sirke-su karışımı kullanabilirsiniz. Sirke kokuyu nötralize etme konusunda çok etkili bir temizleyicidir.

 
Görüşmek üzere 🙂  Sürecin devamından bizi tekrar bilgilendirmenizi bekliyoruz.

Profile photo ofayse_nisa_canayse_nisa_can 3 sene önce yanıtladı

1 kedim 1 kum kabi var belirli yerlere yapmiyor genelde toplanmis camasir kumelerine dolabin icindeki camasirlara yapiyor. Evimde genel itibari ile sirke kullaniyorum temizlikte.

Toplam 6 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?