HepiSorKategori: DavranışKedim tuvaletinden sonra kendisini temizlemiyor
Hasan ali 2 sene önce sordu

15 mart 2019 doğumlu scottish erkek kedim tuvalet eğitimi zayıf kendini tuvaletten sonra temizlemiyor hep batık geziyor birde şuan ani mama değişiminden dolayı ishal oldu bu durumu nasıl çözmeliyiz? Birde kısa tüylü mü uzun tüylü mü olucak ilerde bilebilir miyiz eğer uzun tüylü olursa kısa tüy için traş ettirmek mi gerekli ?

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedilerin tuvaletlerini kapatmamasının bazı davranışsal nedenleri vardır ancak bu tamamen anormal bir davranış olmayabilir. Doğada yaşayan kedilerin tuvaletlerini örtme alışkanlığının dayandığı temel sebep çevredeki tehlikelerden korunmak ve diğer kedilerle üstünlük savaşına girmemektir. Ancak üstünlük kurmak için bazen örtmeyebilirler. Dolayısıyla bu davranış bir problem olarak değil tercih olarak değerlendirilebilir.

Ancak kedinizin tuvalet alışkanlığını kazanması bu süreçte çok zor olmayacaktır. Kum kabını ulaşabileceği bir kaç yere koyabilir ve ulaşmasını kolaylaştırmanız işe yarayabilir. Bununla birlikte tuvaletini farklı bir yere yaptığında kum kabına taşıyabilirsiniz. Böylece koku da alışkanlığını kazanmasını destekleyecektir.

Kedinizin 8 haftalık olması diğer yavrular ile yeteri kadar sosyalleşmeden size geldiğini gösteriyor. Bu davranışlar anneden ve diğer kardeşlerden edinilebilir. Olması gerekenden erken dönemde sahiplendiğiniz için bu süreçte sabırlı olmanızı ve patisini kullanarak üzerini kapatmayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Sonunda ödüllendirdiğinizde bu davranışı kazanabilecektir.

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?