HepiSorKategori: BakımKedim yaklaşık 3 gün önce doğurdu. Yavrularıyla ilgilenmiyor
Minnosx 2 sene önce sordu

1 yaşında Kedim yaklaşık 3 gün önce doğrdu ilk doğumu yavrularının üstüne oturuyor pek ilgilenmiyor hep benim yanıma geliyor geceleri benimle uyumak istiyor zorla yavrularının yanına koyuyoruz dışarı çıkmak istiyor daha önceki zamanlarda geziyordu geliyordu eve tuvaletini kumuna yapardı ama artık yapmıyor da dışarı çıkıyor yapıp geliyor geceleri özellikle çok huzursuz durmadan bağırıyor yavrularını yanına koyuyoruz patisiyle itiyor ne yapmalıyım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bir anne kedinin yavru kedilerine bakmayı reddetmesinin birkaç sebebi olabilir. Anne kedi yavrulara başlangıçta bakar ancak devam etmeyebilir. Veya doğrudan tüm yavrulara veya bazılarına bakmayı reddedebilir. 
 
Anne kedi bir sağlık sorunu yaşıyorsa yavru kedilerine bakmada isteksiz olabilir. Yetersiz sıvı alımı nedeniyle süt üretilememesi de bu durumların oluşmasında hazırlayıcı sebep olabilir. Eğer yavrular büyük veya sayıca çok fazlaysa annenin tüm yavruları besleyebilmesi zorlaşacaktır. Ayrıca tüm yavru kedileri beslemek için yeterli süt üretemeyebilir. Eğer bir anne kedi düzgün beslenemiyorsa, yavrularını beslemek için yeterli süt üretemez ve emzirmeyi reddedebilir. 

 
Bunun dışında genç kediler ve yaşlı kediler annelik davranışlarını göstermekte zorlanabilirler. Problemin altında yatan sebebin bulunması için muayene edilmek üzere veteriner hekiminize görünmelisiniz. Gerekli görülmesi durumunda yavruları sizin beslemeniz gerekebilir.

 
Görüşmek üzere

Toplam 6 kişiden 4 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?