HepiSorKategori: BakımKedim zamanında mantar tedavisi gördü. Artık kliniğe gitmek istemiyor ne yapmalıyım?
Mira 2 sene önce sordu

Kedim zamanında mantar tedavisi gördü. O günden beri veterinere gitmekte zorlanıyoruz. Orada asistan ve hekimler zor bela tutuyor ve yapılacak işlem zora giriyor. Bu travmayı nasıl hafifletebilirim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Maalesef klinik ortamları kedi ve köpekler için stresli bir deneyim sunuyor. Sürekli hasta hayvanlar ve ilaçların kokularını alan dostlarımız bir taraftan yabancı bir ortamın gerginliğini yaşarken, farklı kokular nedeniyle oldukça kaygı yaşıyorlar. Bunun bir sebebi de klinik ziyaretlerinin sadece hastalık döneminde yapılmak zorunda kalınması. Böylece hastalık ve tedavi deneyimi ile kliniği bağdaştırarak daha stresli bir sürece doğru gidiyor.
 
Bu konuda yapılabilecek bazı öneriler ile size yardımcı olabilirim.
 

  • Kediniz evden çıkmadan önceki gün taşıma kabını ortaya çıkarın ve sevdiği oyuncakları içeriye koyun. Ayrıca taşıma kabının sadece kötü ziyaretlerle de bağdaştırılması olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
  • Bazı kediler çevreyi görmeyi ve izlemeyi severken bazı kedilerin kafeslerinin örtülmesi faydalı olabilir.
  • Taşıma kabını taşırken çok sarsmamaya ve bir yerlere çarpmamasına özellikle dikkat etmelisiniz
  • Kedinizin sevdiği bir kıyafetinizi, örtüyü ve oyuncağı da yanınıza almanız kaygısını azaltacaktır
  • Kediler için üretilen doğal sakinleştiricileri kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Böylece kediniz rahatlamış bir şekilde evden çıkacak ve süreç daha az stresli devam edecektir.
  • Klinik sırasında beklerken olabildiğince izole olmasını sağlayın. Diğer kedi-köpeklerin görülmemesi ve hatta kokularının alınmaması durumu daha da kolaylaştıracaktır.
  • Eğer kediniz çok stresliyse hekiminiz muayeneye alana dek klinik dışında bekleyebilirsiniz.
  • Muayene öncesinde bir süre tanıyarak kliniği tanıması da etkili olabilir. Ayrıca çok fazla kişinin müdahalesi bazen işleri daha da zorlaştırıyor.

 
Bu öneriler tabi ki işe yaramayabilir ancak elinizden geldiğince klinik sürecini ve stresini azaltmanın yollarını denedikçe gözlemleyebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?