HepiSorKategori: DavranışKedime tasma takıp gezdirebilir miyim?
Ravza 1 sene önce sordu

Kedim sokak kedisi 4 yavrusu vardı hepsini kaybetti bana bir kere tısladı bir kere vurdu fakat kendisini sevdiriyor.tasma takıp gezdirmek istiyorum tasmayı boynuna bağlamaya çalışıyorum eger baglarsam boğulma riski var mı ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedilerin tasma ile yürüyüş yapması çok yaygın olmasa da öğretilebilir bir davranıştır. Ancak kediler bir çok alışkanlığı yavru dönemlerindeyken hızlı kabul ederler. Dolayısıyla yetişkin bir kedi için stresli bir süreç olabilir, veya kediniz tasma ile gezmeyi gerçekten sevmeyebilir.
 
Tasma konusunda ise kedilere uygun tasmaları kullanmalısınız. Boyun tasmaları köpekler için uygundur ancak kedilerin atletik yapıları nedeniyle kontrol altında tutmayı zorlaştırabilir.

  • Kedinizi ilk olarak tasmaya alıştırmanız ve ev içinde çalışmalar yapmanı gerekir. Bu konuda sabırlı olmanız son derece önemlidir. Kediler yapmak istemedikleri şeyi yapmaz ve direnirler. Bu sürecin onu strese sokmaması önemlidir. 

 

  • Dışarıda ise çok fazla uyaran ( trafik, başka hayvanlar, insanlar vb.) olmamasına dikkat etmelisiniz. Sessiz ve kedinizin kendini güvende hissedebileceği yerlerde denemeye başlayabilirsiniz. Yürütmek için acele etmemeli, kendi kendine keşfetmesini beklemelisiniz.

 

  • Bunların yanı sıra dış ortamda görülen virüsler, bakteriler ve parazitlerin de risk yaratabileceğini unutmamalısınız. Aşılarını tamamlamanız ve parazit tedavilerinin sıklığını arttırmanız bu riski azaltmaya yardımcı olabilir. 

 

  • Tasmanın çok sıkı veya gevşek olmamasına dikkat etmelisiniz. Hareket etmeye alıştığında ödüllendirerek evdeki çalışmaları sürdürebilirsiniz.

 
Genel olarak bu dönemde sabırlı ve kedinizin isteklerine karşı dikkatli olmanız gereklidir. Kedinizin ne olursa olsun sevmeyebileceğini/istemeyebileceğini de aklınızdan çıkarmamanızı hatırlatıyorum.
 
Görüşmek üzere 🙂

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?