HepiSorKategori: DavranışKedimi 1 aylıkken sokaktan sahiplendim, fakat çok saldırgan
Misafir 3 sene önce sordu

Kedimi 1 aylıkken sokaktan sahiplendim, fakat çok saldırgan sürekli ısırıyor dili sürekli dışarıda ve asla kendini sevdirmiyor şu an 3 – 4 aylık. Sürekli oynamaya çalışıyoruz enerjisini atsın diye ilgileniyoruz bu durum düzelebilir bir şey mi?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin ilk 3-4 aylık dönemleri sosyalizasyon dönemi olarak geçer. Bu süreçte edindiği davranışlar ileride kalıcı hale gelecektir. Bu nedenle kedinizle oynarken eliniz ve ayaklarınızı kullanmanız onun da size av gibi yaklaşmasına neden olacaktır. Genellikle önerimiz kedilerle doğrudan el ve ayaklarla değil kedi oltası, lazer gibi sizden uzak olacağı oyunların oynanmasıdır. 
 
Kediniz sizi ısırmayı denediğinde ise, anında ilgiyi ve oyunu kesip göz temasından kaçınmalısınız. Bu şekilde tekrar tekrar yaptığında oyun olmadığını anlayacak ve ısırmayı bırakacaktır. Bir süre ısrarla devam edebilir ancak sabırlı bir şekilde kontrol altına almaya çalışmalısınız. Aynı anda fazla yüksek sesle olmamak kaydıyla ”hayır” şeklinde bir komut verebilirseniz ileride yapmasını istemediğiniz davranışlarda da kullanmanızın faydası olacaktır.
 
Dilinin sürekli dışarıda olması da bazı durumlarda normal olabilse de ağız içine göz atmanızı öneriyorum. Ağız kokusu farkediyorsanız bir diş problemi olabilir, diş değiştirme dönemlerinde de yine bu şekilde bir durum görülebilir. 
 
Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?