HepiSorKategori: BakımKedimi 2 aylıkken sokakta buldum, dışarı çıkabilir mi?
Zeynep 2 sene önce sordu

Merhaba. Kedimi 2 aylikken sokakta buldum ve eve alıştırdım. 6 aylık erkek kedi. Ara sıra dışarı çıkmak istiyor ve evin pencelerini gözlüyor. Balkonumuzda dışarıyı seyrediyor ama dışarı çıkmak istediğini biliyorum. Kedi tasmasıyla çıkarmalı mıyım? Ya da evden dışarı çıkmaması daha mı iyi? ( parazit aşılarını oldu )

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler meraklı ve alanlarını koruyan türlerdir. Kediniz evi sahiplendiği kadar dışarıda da muhtemelen bir alan yaratmak istiyor. Ayrıca dışarıdaki kediler de merakını tetikliyor olabilir. Ancak belirtmem gereken nokta tabi ki hastalık ve kaza riskleri. Ev kedileri her ne kadar ev içinde atik ve avcı davranışlar gösterse de dışarıdaki kedilerin saldırılarından kaçınamayabilirler. Ayrıca temas, mama-su kapları ve yuvalarından kapabileceği hastalıkları da göz önüne almalısınız. Tasma kediler için önerilmez. Doğaları gereği kediler kontrol altına alınmayı sevmezler. Bu durum ileride psikolojik etkiler yaratabilir. Dışarı çıkan kedinin eve girmek istememesi de bu durumun bir sonucu olabilir.
 
Bir süre miyavlamak için kapıya yöneldiğinde dikkatini dağıtacak bir şeyler bulmalısınız. Bu amaçla ödül krakerleri ve sevdiği oyuncakları deneyebilirsiniz. Bir süre inatla kapıya yönelecektir ama sabrederek aşmasını sağlayabilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?