HepiSorKategori: BakımKedimiz son 2 gündür kapıya gidip miyavlıyor
vedatguney1987 2 sene önce sordu

kolay gelsin dişi tekirimiz var yaşını bilmiyoruz 3 bucuk kilo iki aydır bizimle son iki gündür cama gidip kapiya gidip ağliyor gibi mav mavu diye gırtlaktan agliyor gibi miyavliyor kapiyi camı tirmakliyor acmaya calisiyor acana kizana mi geldiki nedir bu durum

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bahsettiğiniz gibi kediniz kızgınlığa girmiş olabilir. Bu sebeple miyavlama, geceleri uyutmama gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu sürecin sürekli döngü halinde devam edeceğini ve çeşitli dış etkenler ile tetiklenebileceğini belirtmeliyim.
 
Çözüm ise kedinizin kısırlaştırılmasıdır Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Ancak bu konuda yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.
 

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan diğer kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. 
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?