HepiSorKategori: Davranışkendim eve gelen herkese tıslıyor bizide onunla oynam..
zülal 3 sene önce sordu

kendim eve gelen herkese tıslıyor bizide onunla oynamamızı istemediğinde çizip ısırabiliyor misafirlere tıslamasını nasıl engelleyebilirim

2 Yanıt
Asena Sevil Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediniz hakkında daha detaylı bilgi verebilirseniz size yardımcı olabiliriz. Özellikle konu davranış olduğunda daha ayrıntılı bilgi almamız problemi belirlememizde önem arz ediyor. Kedinizin yaşı, cinsiyeti, yaşam alanı büyüklüğü, kısırlaştırılma durumu ve yaşadığınız problemin detaylarını bizimle paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.
 
Geri dönüşünüzü bekliyoruz 🙂

zllkr 3 sene önce yanıtladı

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim kedim 10 aylık dişi ve kısırlaştırıldı evde yaşıyor yalnız kızgınlık dönemine erken girdiği için üreme organı olgunlaşmadığında veterinerimiz hormon iğnesi vurmuştu ondan 2 ay sonra kısırlaştırıldı

Asena Sevil Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Tekrardan merhaba,
Kedinizin ihtiyacı olan ve ona ait güvende hissedebileceği bir alan belirlemenizi öneriyoruz. Özellikle eve yabancı birileri geldiğinde kendi bölgesine çekilebilmeli. Onun dışında kedinizle daha fazla zaman geçirmeniz, özellikle oyunlar oynatmanız bu konudaki problemleri aşmanıza yardımcı olacaktır. 
 
Bir diğer alternatif ise kedi nanesi içeren oyuncaklar ve spreyler ile daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Genel mutluluğunu arttırarak sosyalleşmesinde pozitif katkı sağlayabilirsiniz. Özellikle agresifleştiğinde kedinizi yalnız bırakın ve ilginizi kesin. Kendisini sevdirdiğinde onu ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca clicker dediğimiz ses çıkaran eğitim ürünüyle iyi davranışlarında ses çıkararak ve ödüllendirerek kedinizi şartlayabilirsiniz. 
 
Kediniz bu tarz bir davranışta bulunduğunda ilginizi kesin ve tamamen bağlantınızı koparın. Ve özellikle onun kızgınlığını neyin tetiklediğini anlamaya çalışın. Gözlemleriniz ve denemelerinizin sonuçlarına göre tekrar değerlendirip süreci ilerletebiliriz.
 
Görüşmek üzere 🙂 

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?