HepiSorKategori: BakımKöpeğim araba ve kedi görünce çok tepki veriyor
Gülşen 2 sene önce sordu

Merhaba köpeğim evin bahce sinde bakıldığı halde cok sinirli aslında insancıl fakat araba gecsin yada yabancı bir köpek kedi görsün parcalarcasına saldırıyor benim onun sakınlesmesi için ne yapmam lazım

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Evcil köpekler evcilleştirilmeden önceki içgüdülerini korumaya devam ederler. Bu içgüdüler azalsa dahi bu tarz kovalama gibi davranışların kökenini oluştururlar. 

 
Hareketli cisimleri takip etme dürtüsü, köpeklerin içgüdüsel davranışlardan biridir. Bu, yavruyken top kovaladığında da ortaya çıkan doğal bir av davranışıdır .

 
Neyin kovalanmayacağını ise yine yavru dönemindeki eğitimler ile öğretebilirsiniz. 
 
 
 

  1. Her şeyden önce, köpeği asla kovalamayın, bu onları sadece daha fazla koşmaya teşvik eder.
  2. Dikkatini çekecek şekilde seslenin ve kovalamanın sona ermesini deneyin
  3. Otur ve gel komutlarını çalışarak itaat sağlamayı deneyin
  4. Bazen köpekler arabaları kovalarlar çünkü enerjilerini başka türlü atamamışlardır. Köpeğinizi daha sık ve uzun yürüyüşe çıkarmaya çalışın ve bu enerjiyi tüketmek ve yakmak için gereken oyunlar yaratın.
  5. Köpeğinizin sizi kovalamasını sağlayın. Sizinle oynamaya alıştığında diğer nesne ve canlıları kovalamayı bırakabilir.

Tabi ki bu tarz davranış problemleri uzun ilgi ve sabırla çözülebilir. Bir anda değişim beklemeniz süreçte motivasyonunuzu düşürebilir. Bu nedenle gerekli durumda veteriner hekimden destek alabilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?