HepiSorKategori: DavranışKöpeğim çok ısırıyor ne yapmalıyım?
Emine 3 sene önce sordu

Merhaba,benim arkadaşımla ortak baktığımız iki aylık küçük ırk bir köpeğimiz var yavru olmasından dolayı ısırmaya çok meyilli daha doğrusu oyun oynadığını biliyoruz ama bana karşı çok sert arkadaşımı annemi kardeşlerimi üst düzeyde ısırmazken bana karşı çok şımarık sevmeye ve oyun oynamaya başladığımızda can acıtacak biçimde ısırıyor vazgeçirmeye çalışıyoruz oyuncak aldık dişleri kaşınır dedikleri için dışarda evde sürekli oyun oynatıyoruz oyuncaklara da yapıyor ama bana karşı nedense had safhada canımı yaktığında kızıyorum ama bu sefer de havlamaya başlıyor psikolojisini yada nasıl davranmam gerektiğini çözemedim biri ısırmasına izin verirseniz büyüdüğünde de devam eder demişti bu yüzden korkuyorum biz alıştık ve küçük olmasına veriyoruz ama ilerde yabancı birine zarar verir mi diye düşünmeden edemiyorum oyun oynarken kendini kaybediyor çünkü

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Oyunlarınızda sabırlı ve net olmalısınız. Elinizle oynadığında ilginizi tamamen koparıp oyunu o an kesmelisiniz. Bunun yanlış bir davranış olduğunu ısırdığı anda hayır komutuyla pekiştirebilirsiniz. Ayrıca doğru davranışlarında onu ödüllendirerek doğruya yönlendirmelisiniz.

Bunların yanı sıra korku ve tetikleyici bazı etkenler de agresyon problemine sebep olabilir. Enerjisini atacağı oyunlar ve bazı sevebileceği oyuncaklar ile stres ile baş edebilirsiniz. Bazen üstünlük kurma iç güdüsü ile böyle davranışlar sergileyebiliyorlar. Dolayısıyla sizin de evde üstün olduğunuzu hissettirecek çalışmalar yapabilirsiniz.

Özellikle tetikleyici nedeni bulmaya çalışmalısınız. Ayrıca bu konuda size yardımcı olacak 2 kitap önerebilirim. Köpeğinizin düşünme tarzını ve problemlerin kaynağını anlamanızda yardımı olacaktır. Bununla birlikte bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Bazen sağlık problemleri ve ağrı hissi de tetikleyebiliyor.
 

1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 

Görüşmek üzere 🙂

mrspoeni 3 sene önce yanıtladı

Teşekkür ederim

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?