HepiSorKategori: DavranışKöpeğime bir türlü tuvalet eğitimi veremedim
Buse 3 sene önce sordu

Kopegime bir turlu net olarak tuvalet egitimi veremedim . Ve huysuz davranislari çabuk sahiplenme huylari yuzunden bi egitmenden destek almam gerekti ama oysaki kendi açimdan cok egitmenlik bir durumu olmadigini dusunuyorum cunku yeni kisilerle zaman gecirdikten sonra sikinti kalmiyor . Alışana kadar da duşman gibi davraniyor sizce de destek almali miyim ?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba ,
Size bu konuda 2 kitap tavsiye edeceğim. Bu sayede hem köpeğinizin düşünme şeklini daha net algılayabilir hem de yaşadığınız problemlerin çözümünü bizzat öğrenerek çözebilirsiniz.

1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka

Ayrıca işe gitmeden önce yarım saat erken uyanarak tuvalete ve yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Günde en az 2 kere dışarıya çıkarılmasını tavsiye ediyorum. Çalışan köpek sahiplerinin neredeyse hepsi bu şekilde düzenini kuruyor 🙂 Beslenmesini de 2 öğüne bölmeniz kesinlikle önemli. Sabah vereceğiniz miktarı gün içinde evde olduğu için  çok az da olsa azaltabilirsiniz.

Asena Sevil Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba Buse,

Köpek eğitiminde esas olan köpeğin cezalandırılması değil doğru davranışta ödüllendirilmesidir. Yanlışı yaptığında ani bir tepki vermekten kaçınmalısın. Tuvalet eğitimi için bazı noktalara dikkat etmelisin. Kısaca bahsetmek gerekirse ;

  • Yemek saatlerinin düzenli ve aynı saatte belirlenmesi gerekir,
  • Fazla besleme sonucu tutmakta zorluk yaşayacaktır,
  • Evde kullanılan amonyak bazlı temizleyiciler idrarı tetikleyecektir,

Köpek tuvalet eğitim kitleri bu konuda yardımcı olabilir. Köpeğinizin kaç aylık olduğunu ve ne gibi problemler yaşadığını belirtebilirseniz yardımcı olabilirim. Bunun yanında köpeğinizin aşırı heyecanı ve sizin de tedirginliğiniz dostunuza yansıyor olabilir. Ayrıca sosyalleşmesini sağlamanız özellikle yavru döneminde farklı insanlar ve hayvanlarla iletişime sokmanız ileride yaşayacağınız problemleri aşacaktır.

Görüşmek üzere 🙂

Buseeee 3 sene önce yanıtladı

Merhaba , kopegim 1 yasinda terrier 3 numara dişi kisirlastirilmadi henuz . Aşiri sahiplik hissi var aşiye gttiginde tezgahi sahiplenio yabancilari yanina yaklastirmiyor ..gezerken surekli cekistiriyo . Yemek saatlerini duzenleyemiyoruz cunku gunduz evde tek basina 8 saat herkes calisiyor . Belkide ondan sıkıntısından bazen farkli yerlere yapiyor bilemiyorum ama bu sahiplik ve liderlik davranisi icin yardim almami soylediler . Destek almadan kendi cabamla duzeltebilirmiyim ?

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?