HepiSorKategori: BakımKöpeğime tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim?
Nazzmrve 2 sene önce sordu

Merhabalar , dogo-jack russell kırması bir köpeğim var şu an 1 ay 6 günlük evimize geleli 6 gün oldu, tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum. Ona kendine ait yatacağı bir yer yaptık yanına da yemeğini koyduk, hemen karşısında da tuvalet kumu var be içine çiş spreyi sıkıyoruz , falat her seferinde salona yapıyor. Tuvalet eğitimi sırasında bağırıyorum, vurmam doğru olur mu? Ne yapmalıyım? Bir de sürekli benim yanımda olmak istiyor yanımdan hiç ayrılmıyor , nasıl davranacağımı bilemiyorum

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle hayvanlara şiddetin herhangi bir şeklini kullanmayı asla ve asla önermiyoruz. Ne bir eğitimin parçası olarak, ne de cezalandırma olarak bir köpeğe şiddet uygulamanız kabul edilebilir bir yöntem değildir.

Hayvanlar oldukça hızlı büyür ve gelişim gösterirler. 5-6 aya kadar idrarın yapılmasını kontrol eden kaslar tamamen gelişmediği için idrar tutmakta zorlanabilirler. İstemsizce idrar yapma durumu da görülebilir bu nedenle. Spreyler her zaman etkili olmayabiliyor. Spreyler bazı köpeklerde belirlenen bölgeye yapmaya yönlendirmede yetersiz kalabiliyor.

 

Ayrıca normal şartlarda 4-5 haftalık bir köpeğin anneden ayrılması da doğru değildir. Gerekli sosyalizasyon dönemini kardeşleri ile geçirmesi, sizin de kazanmasını istediğiniz alışkanlıkları öğrenmesi için önemlidir. Bu dönemde ayrılan bir yavrunun öğrenme süresi etkilenecektir.

Tuvalet alışkanlığı için tuvalet eğitim pedleri denenebilir. Ayrıca cezalandırma hiç bir eğitimde teşvik edici olmayacaktır. Aksine köpekte travma yaratarak istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Önerilen ise doğruyu yaptığında ödüllendirilme sistemidir. Köpeğiniz yanlış yere yaptıysa onu pede taşıyıp öğretmek, gerekirse tuvaletini pede taşıyarak alışmasını sağlamak faydalı olabilir. Yanlış yaptığında bağırmanız ve tepki göstermeniz dışkı yeme dediğimiz koprofajiye yol açacaktır. Ayrıca gizli yerlere tuvaletini yaparak bunu saklamak isteyecektir.

Yapmanız gereken aşıları tamamlana dek evde doğru eğitimi sabırla vermeniz ve bu süreci takip etmenizdir. Ayrıca dışkının da anında pedden alınması önerilir. Henüz çok erken bir dönemde olduğu için tuvalet eğitimi bir süre alabilir. Zaman zaman yanlış yaptığında yine doğruyu gösterme ve ödüllendirme ile gerekli öğrenimi sağlayabilirsiniz.

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?