HepiSorKategori: DavranışKöpeğimin kedilere saldırmaması için ne yapabilirim?
Profile photo ofthedogmotheraymiAymina 2 sene önce sordu

2 terrierim var,bahçemizde yaşıyorlar ve bahçeye kediler de gelir. erkek köpeğim Badik yaşlandı,kedilerle iyi anlaşır,yemeklerini bile paylaşır. dişi köpeğim Maya’yı birkaç ay önce sahiplendik, kedilerle anlaşamıyor, bu pek sorun değil bizim için ama kedilerden biri bahçemize dolabın altına yavruladı. Maya daha önce ben üniversite için şehir dışında kalırken yavrulardan birini hırpalamış, malesef yavru ölmüş, kedi yavruları götürmeyip sadece yerlerini taşımış. Maya hala kedilere ulaşmaya çalışıyor, hem yavru kedilere bir zarar gelmesinden korkuyorum, hem de kediler saldırmayı öğrendi, onların veya anne kedinin yakalarsa köpeğime zarar vermesinden korkuyorum. Dolabın önünü şimdilik anne kedinin girebileceği bir yer bırakarak kapattım. Maya’nın tekrar bir yolunu bulacağını biliyorum. Bu durumu nasıl çözebilirim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediler köpeklerin çoğundan daha küçük olduğundan köpeklerin kedileri av olarak görme eğilimi vardır. Genç yaşta kedilerle sosyalleşen bir köpeğin, kedi öldürme davranışını geliştirme olasılığı çok düşüktür. Kedilere karşı agresif eğilimler gösteren yaşlı bir köpeğin yetiştirilmesi ise gençlere göre daha zor olacaktır. Ancak bu davranış tekrarlandıkça daha da kalıcı olacaktır.
 
Köpeğinizi kısırlaştırmanız, bol miktarda egzersiz sayesinde sıkılmaya, sinirlenmeye ve diğer küçük hayvanlara saldırganlık davranışı göstermesini azaltabilir. Önlemek birincil hedef olmalıdır.

Örneğin köpeğinizi yürütürken, kedilerin gece vakti, gün batımından sonra ve şafaktan önce aktif olduklarını unutmayın. Köpeğinizi bu zamanlarda ya da mümkünse kedilerin muhtemel olduğunu bildiğiniz alanlarda yürütmekten kaçının. Köpeğinizi tasma altında tuttuğunuzdan ve kontrolünü sürdürebildiğinizden emin olun.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?