HepiSorKategori: DavranışKöpeğimin sürekli huyu değişiyor. Beslenmesini de düzenleyemiyorum
Aysegul 3 sene önce sordu

Deyzi adında 1yaşında dişi köpeğim var. Tüm parazitlerini,aşılarını takip ediyorum. Mama yediremiyorum ev yemekleri yiyor bi son 1haftadır falan onlarıda baya azalttım mama yemeğe mecbur kalsın diye yinede aç kalıyor mama yemiyor. Asıl sorunu birkaç haftadır huy değiştirmeye başladı evde asla havlamayan köpek havlamaya hırlamaya başladı. Diş geçiriyor çok fazla nereyi bulursa dişliyor ilk başta dişi kaşınıyor dedikte 1yaş için geç değil mi? Bu kadar saldırganlaşmasının asıl neden ne?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin beslenmesi konusunda zaman zaman mamasının aromasını değiştirebilirsiniz. Ancak dostunuzu daha önce ev yemeğine alıştırdıysanız bu konuda zorlanmanız normaldir. Her ne kadar bize sağlıklı gelse de ev yemekleri içerdiği besin değerleri açısından dostunuzun ihtiyaçlarını karşılamaz. Gerek kullanılan yağ , baharat oranı , gerek içerdiği soğan, salça gibi dostunuza verilmesini önermediğimiz içeriğinden dolayı bu dönemde sindirim problemleri de yaşayabilirsiniz.
 
Mama geçişini sağlarken et sularından faydalanabilirsiniz. Et suyu ile kuru mamayı karıştırabilir yada yaş mama takviyesiyle geçişi kolaylaştırabilirsiniz. Yine genç ve aktif dönemdeki dostunuzun aktivite ihtiyacını da karşılamalısınız. Günde 2 defa dışarıya çıkması ve bolca efor sarfetmesi , agresifliği ile baş etmenizde yardımcı olacaktır. Isırma ve dişleme davranışı da yine sizin yönlendirebileceğiniz bir davranıştır. Çiğnemeyi seveceği oyuncaklar veya kemikler kullanarak bu alışkanlığını da doğru noktalara çekebilirsiniz.
 
Saldırganlık olarak tarif ettiğiniz köpeğinizin gözünden oyun olarak algılanıyor olabilir.  Bu ayrımı yapmakta yeterli aktiviteyi sağladıktan sonraki gözlemleriniz ile bize başvurabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?