HepiSorKategori: BakımKöpeğimin tuvalet eğitimini nasıl verebilirim?
Sinem 2 sene önce sordu

Slm ,babasi golden retriever,annesi siyah irk olan 2.5 aylik bir kopek sahiplendim,4 gundur bende,bugun ic dis parazit ve 1.karma asisini yaptircam,buyuyunce labrador olacakmis ,oyle dediler ,onun icin ayri oda hazirladim ,yatak ,su ,mama bir kosede ,wc si ayri kosede ,odasindayken wc sine gidip çis ve diski tapiyor ,biz evdeyken salona yanimiza aldigimizda cisini haliya ,kakasini koltuk arkasinda kagit sermistim oraya yapiyor , kendi odasina gidip oraya cis ve kakayiigretebilirmiyim ,2.karma asidan sonra disari cikarabilirmisim ,dogru mu ,birde surekli elimizi pacamizi oyun icin sanirim isirmaya calisiyor ,9 yasinda kizim var ,sagolun cevap icin

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Hayvanlar oldukça hızlı büyür ve gelişim gösterirler. 5-6 aya kadar idrarın yapılmasını kontrol eden kaslar tamamen gelişmediği için idrar tutmakta zorlanabilirler. İstemsizce idrar yapma durumu da görülebilir bu nedenle.
 
Tuvalet alışkanlığı için tuvalet eğitim pedlerine devam edebilirsiniz.Cezalandırma ise hiç bir eğitimde teşvik edici olmayacaktır. Aksine köpekte travma yaratarak istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Önerilen ise doğruyu yaptığında ödüllendirilme sistemidir. Köpeğiniz yanlış yere yaptıysa onu pede taşıyıp öğretmek, gerekirse tuvaletini pede taşıyarak alışmasını sağlamak faydalı olabilir. Yanlış yaptığında bağırmanız ve tepki göstermeniz dışkı yeme dediğimiz koprofajiye yol açacaktır. Ayrıca gizli yerlere tuvaletini yaparak bunu saklamak isteyecektir.
 
Isırma davranışı da yavaş yavaş diş değişim döneminde artış gösterecektir. Isırma gerçekleştiğinde başka bir odaya götürerek yanlış yaptığını anlamasını sağlayabilir, tamamen ilgiyi kesebilirsiniz. Isırma eylemini oyun olarak algılamaması son derece önemlidir. El, ayak ve kollarla oyunlar oynamaktan ziyade koşabileceği yada doğrudan temas etmeyeceğiniz oyunları öneriyorum.
 
Yapmanız gereken aşıları tamamlana dek evde doğru eğitimi sabırla vermeniz ve bu süreci takip etmenizdir. Ayrıca dışkının da anında pedden alınması önerilir. Henüz çok erken bir dönemde olduğu için tuvalet eğitimi bir süre alabilir. Zaman zaman yanlış yaptığında yine doğruyu gösterme ve ödüllendirme ile gerekli öğrenimi sağlayabilirsiniz. Hayvan davranışları ve eğitimi konusunda size 2 kitap önereceğim. Okumanız faydalı olacaktır.
 
1- Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz
2- Köpek Psikolojisi – Prof. Dr. Tamer Dodurka
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?