HepiSorKategori: DavranışMalta terrier köpeğim tuvaletini eve yapıyor
Misafir 2 sene önce sordu

Merhaba
Malta terrier cinsi bı dostum var 5 yıldır benimle bebekken sahiplenmistim son 1 yıldır dışarı ne zaman çıksam bir damla da olsa eve çişini yapıyor ve tuvalete eğitimi yıllardır var. böyle problemlerimiz olmuyordu onu tek bıraktığım saatlerin nedeniyle cezalandırdığıni düşünüyorum bunun önüne nasıl gecebilirim acaba

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu tarz durumlarda idrar yolu problemlerinin detaylıca düşünülmesi ve değerlendirilmesini öneriyorum. Bazen bu tarz idrar problemleri enfeksiyon veya tıkanıklıklar ile bağlantılı olabilir. Köpeğinizin idrarını zor yaptığını gözlemliyorsanız, çok az miktarda veya çok sık yaptığını düşünüyorsanız bu ihtimali de gözden geçirmelisiniz.
 
Köpeğinizin bir idrar yolu problemi olmadığına eminseniz bu konuya davranış açısından yaklaşabiliriz. Köpeğinizin bu davranışının altında bir anksiyete problemi yatıyor olabilir. Özellikle terkedilme korkusu yaşayan köpeklerde bu tür davranışları yalnız kaldıklarında gözlemleyebiliyoruz.
 
Özellikle evden çıkış öncesinde gösterdiğiniz davranışlar köpeğinizin bu düşüncesini tetikliyor olabilir. Evden çıkmadan önce sevdiği bir oyuncağı yada size ait bir eşyayı yanına bırakabilirsiniz. Daha fazla birlikte zaman geçirebilir ve özellikle gün içinde yanındayken sıkça ilgilenerek yalnız kalacağı zamanları tolere edebilmesine destek olabilirsiniz. 
 
Bununla birlikte artık tuvaletini eskisi kadar tutamıyor da olabilir ve daha sık tuvalete çıkarmayı deneyebilir, yada siz evde yokken ped’e yapmasını sağlayabilirsiniz. Koku konusunda sirkeli su karışımını da deneyebilirsiniz. Anksiyete üzerine de destek almanızı önerebilirim. Sakin kalmasını sağlayacak davranışlar göstermeniz ve evden gitmenizin büyük bir sorun yaratmayacağı konusunda onu ikna edecek şekilde hareket etmeniz durumu çözebilir.
 

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?