HepiSorKategori: DavranışMerhaba, iran cinsi bir kedim var. Martta çiftleştirm..
Profile photo ofyetik-nihanyetik-nihan 3 sene önce sordu

Merhaba, iran cinsi bir kedim var. Martta çiftleştirmiştik kızgınlık döneminde fakat hamile kalmadı. Yaklaşık 2-3 haftadır kızgınlık döneminde ve bir türlü geçmiyor. Kısırlaştırmak istiyoruz ama geçmediği için de işlem yaptıramıyoruz. Artık acı acı miyavlamaları çok rahatsız etmeye başladı ne yapmamız gerekir?

1 Yanıt
Metehan Çalıkuşu Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedinizin kısırlaştırılması için öncelikle bahsettiğiniz gibi kızgınlığın tamamen geçmiş olması gerekir.Bu doğal bir süreçtir ve davranışlarını tam anlamıyla kontrol altında tutmak mümkün değildir. Özellikle kediler gece saatlerinde daha aktiftir. Ancak bu konuda size yarar sağlayabilecek bazı öneriler sunabiliriz.

  • Kızgınlık döneminde bu belirtileri hafifletmek için daha fazla egzersiz ve oyuna teşvik ederek dostunuzun yorulmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca pencere ve balkon gibi alanlardan erkek kedileri görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda sıcak su torbaları belirtilerin kontrol altında tutulmasında fayda sağlayabiliyor.
  • Kedinizin kumunu temiz tutmanız önemlidir, bu süreçte koku işaretlemesi tetikleyici olabiliyor.
  • Ayrıca bitkisel bir çözüm olarak kedi nanesi kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde kullanılabilen kedi nanesi kedilerin davranış kontrolünde etkili olabiliyor.

Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydası olduğu görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayenesinin ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?