HepiSorKategori: DavranışMerhaba pekines cinsi 8 yaşında köpeğim var tuvalet..
Profile photo ofcansuuu521cansuuu521 3 sene önce sordu

Merhaba pekines cinsi 8 yaşında köpeğim var tuvaletini eve yapma gibi bir huyu yoktu ama yaklaşık 2 senedir biz evde tek bırakınca koltuklara tuvaletini yapmaya başladı. Artık biz evdeykende hep tuvaletini yaptığı koltuğa çişini yapıyor acaba bu huyundan nasıl vazgeçirebiliriz. İnternette kedi veya köpeklerin tuvaletini çıkartmak için ürünler var kokuda gideriyor onlar etkilimidir alsam bir daha oraya tuvaletini yaparmı acaba.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Köpeğinizin bir idrar yolu problemi olmadığına eminseniz bu konuya davranış açısından yaklaşabiliriz. Köpeğinizin bu davranışının altında bir anksiyete problemi yatıyor olabilir. Özellikle terkedilme korkusu yaşayan köpeklerde bu tür davranışları yalnız kaldıklarında gözlemleyebiliyoruz.
 
Özellikle evden çıkış öncesinde gösterdiğiniz davranışlar köpeğinizin bu düşüncesini tetikliyor olabilir. Evden çıkmadan önce sevdiği bir oyuncağı yada size ait bir eşyayı yanına bırakabilirsiniz. Daha fazla birlikte zaman geçirebilir ve özellikle gün içinde sıkça ilgilenerek yalnız kalacağı zamanları tolere edebilmesine destek olabilirsiniz. 
 
Bununla birlikte artık tuvaletini eskisi kadar tutamıyor da olabilir ve daha sık tuvalete çıkarmayı deneyebilir, yada siz evde yokken ped’e yapmasını sağlayabilirsiniz. Koku konusunda sirkeli su karışımını da deneyebilirsiniz. Anksiyete üzerine de destek almanızı önerebilirim. Sakin kalmasını sağlayacak davranışlar göstermeniz ve evden gitmenizin büyük bir sorun yaratmayacağı konusunda onu ikna edecek şekilde hareket etmeniz durumu çözebilir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?